Skenar filmi për vrasjen e ekspertit bërthamor iranian – New York Times zbardh detajet e eliminimit të shkencëtarit iranian

Izraeli vrau Mohsen Fakhrizadeh me një snajper robot, të cilin e vlerësoi si një nga ekspertët më të rëndësishëm në përpjekjet e Iranit për të bërë një bombë bërthamore.

Më 27 nëntor të vitit 2020, ai dhe gruaja e tij u larguan nga shtëpia, një vendpushim në Detin Kaspik dhe u kthyen në shtëpinë e tyre në qytetin Absard, i cili ndodhet në pjesën lindore të Teheranit. Në Izrael, ata ishin të bindur se Fakhrizadeh po drejtonte përpjekjet e iranianëve për të bërë një bombë bërthamore dhe për 14 vjet ata donin ta vrisnin.

Shërbimi inteligjent iranian e paralajmëroi atë se kishte një mundësi për vrasje, por ai nuk i kushtoi shumë vëmendje kësaj. Paralajmërimi u bë i vërtetë, ai u vra më 27 nëntor.

Në vitin 2004, qeveria izraelite i kërkoi agjencisë së inteligjencës, Mossada, të parandalonte zhvillimin e armëve bërthamore. Në një kohë, vrasja e Fakhrizadeh dukej si një mision i pamundur, prandaj izraelitët vendosën të merrnin një qasje tjetër, raporton newyorktimes.

Agjentët iranianë që punuan për Mossadin parkuan një kamion Nissan pranë rrugës që lidh Absard me autostradën kryesore. Kishte një pushkë snajper 7.62 mm në dhomën e bagazheve, e cila ishte e mbuluar me një pëlhurë të gomuar.

Agjentët u informuan në orën 13 pasdite se Fakhrizadeh dhe gruaja e tij, të shoqëruar nga truproja të armatosura, duhet të largoheshin nga Absardi. Snajperi u operua nga një distancë e sigurt – nga një vend i panjohur që supozohej të ishte shumë larg.

Raportet iraniane për vrasjen ishin konfuze, kontradiktore dhe kryesisht të pasakta. Njëri deklaroi se ai u vra nga një grup vrasësish, ndërsa tjetri deklaroi se kamioni shpërtheu. Disa media në këtë vend raportuan disa ditë më vonë se ishte vrarë nga një robot. Për shumë njerëz, kjo dukej si një histori e trillimit shkencor, por ishte ajo që u bë e vërtetë.

Ky operacion i suksesshëm për Izraelin ishte gjithashtu një mundësi për të testuar armë të teknologjisë së lartë. Në këtë rast, ishte një pushkë snajper robotike me disa kamera, e cila kontrollohet përmes satelitit dhe që mund të shkrepë deri në 600 plumba në minutë.

Përgatitjet për vrasjen filluan në fund të vitit 2019 dhe në fillim të vitit 2020 dhe u drejtuan nga drejtori i Mossad, Yossi Cohen dhe zyrtarë të lartë amerikanë, përfshirë ish-Presidentin, Donald Trump, Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo dhe Drejtoreshën e CIA-s, Gina Haspel, transmeton Telegrafi.

Para kësaj, në vitin 2012, Izraeli zgjati përgatitjet për vrasjen, sepse në atë kohë, vendet perëndimore filluan të negocionin me Iranin për programin e tij bërthamor. Negociatat përfunduan me marrëveshjen e vitit 2015. Trump vendosi që Shtetet e Bashkuara të tërhiqeshin nga kjo marrëveshje dhe pas kësaj, izraelitët përsëri vendosën të përpiqen të kryejnë vrasjen.

Cohen paraqiti operacionet e mundshme në fund të shkurtit të vitit të kaluar, dhe njëri prej tyre përfshiu vrasjen e Fakhrizadeh. Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur idetë izraelite se si ta bëjnë këtë. Të dy vendet u inkurajuan nga përgjigja e vakët e Iranit pas vrasjes së komandantit ushtarak, Qassim Suleimani në janar të vitit 2020.

Në verën e vitit të kaluar, tashmë ishte lënë të kuptohej se Trump mund të humbte zgjedhjet presidenciale. Ndërkohë, pasardhësi i tij, Joe Biden, ka premtuar se Shtetet e Bashkuara do të jenë përsëri pjesë e një marrëveshjeje për programin bërthamor të Iranit. Kjo është arsyeja pse ishte e nevojshme që vrasja të ndodhte para se Biden të merrte presidencën.

Izraeli zgjodhi armë nga një prodhues belg, por ata instaluan pajisje teknologjike mbi to. Pasi e bënë këtë, arma peshonte pothuajse një ton. Ata arritën ta kontrabandonin atë në Iran, si dhe pajisje të tjera të nevojshme. Kamerat ishin drejtuar në disa drejtime, në mënyrë që oficerët e inteligjencës të kishin një pasqyrë të plotë të situatës në terren. Ata u lejuan të shihnin qartë se ku ishte Fakhrizadeh.

Kishte eksploziv në kamion, kështu që ata mund ta shkatërronin atë pas vrasjes. Kur u vërtetua se në veturë ishte shkencëtari iranian, ajo u qëllua nga një snajper. Automjeti u ndal, doli nga vetura dhe u grumbullua pas derës së përparme.

Tre plumba të tjerë u qëlluan më pas ndaj tij derisa gruaja e tij u vra. Pastaj ishte kamioni nga i cili shpërthyen të shtënat dhe si mund të mos ishin autoritetet në Iran që të ishin në gjendje të përcaktonin saktësisht se çfarë po ndodhte. Shumica e pajisjeve robotike nuk u shkatërruan.

Atentati zgjati më pak se një minutë dhe u hodhën gjithsej 15 plumba. Sipas New York Times, kjo armë e teknologjisë së lartë do të përdoret për atentatet e radhës. 

Related posts

Moti i keq godet Italinë

R Zh

Navalny fiton Çmimin Sakharov

D V

Hong Kongu do të forcojë karantinën Covid 19 për udhëtarët nga 16 vende

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More