Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Skoda prezanton “Enyaqin”

Pas një kampanje testimesh, Skoda më në fund ka prezantuar SUV-in e parë elektrik. Modeli i parë elektrik pa emetim të dyoksid të karbonit quhet “Enyaq”.

Modeli do të vijë në disa versione. Ai “RS”, do të ketë 302 kuajfuqi të kombinuar nga motorët elektrikë. Përshpejtimin nga 0 në 100 kilometra për orë e arrin për 6.2 sekonda, teksa top-shpejtësinë që mund të arrijë e ka 180km/orë.

Në dispozicion për ngasje me sistem që tërheq me rrotat e pasme, dhe me të gjitha rrotat, “Enyaq” vjen me dy lloje baterish, që mund të bëjnë që modeli të ecën deri 389 kilometra distancë mes dy mbushjeve, dhe me tjetrën deri në 510 kilometra mes dy mbushjeve.

Skoda po përgatitet të pranojë para-porositë për modelet “Enyaq iV”, ndërsa shitja do të nisë vonë gjatë vitit të ardhshëm, me një çmim prej rreth 38 mijë eurosh.

Postime të ngjashme

Fordi nis prodhimin e versionit të ri të veturës më të shitur në SHBA

S.B.

Volkswageni paralajmëron dy modele të reja elektrike

S.B.

Shitjet e automjeteve BMW në maksimumin historik

R Zh

Shitjet e veturave në Gjermani rriten me 36% në mars

S.B.

Qëndronte i “konservuar” për 35 vjet, zbulohet një Porsche super i rrallë – një makinë që përmbante një mrekulli të vërtetë

S.B.

Djali me një Lamborghini Urus kërcen mbi një Lamborghini Aventador

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...