Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sllovakia bën rreth 1 milionë testime veç të shtunën

Zhurnal Ads

Ndryshe nga Shqipëria, ku testimet shkojnë deri në 1.5 mijë sot rreth 1 milionë sllovakë iu nënshtruan testit të tamponit, si pjesë e operacionit ambicioz të qeverisë për të testuar të gjithë popullsinë për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të pandemisë së Covid-19.

Qeveria sllovake ka parashikuar të testojë rreth 5.5 milionë banorë të vendit, duke e nisur testin që nga fëmijët 10 vjeçarë. Ky operacion konsiderohet si një ndër më të mëdhenjtë të llojit të tij dhe po shihet me interes dhe nga vendet e tjera të Europës të cilët gjithashtu kanë si qëllim të frenojnë pandeminë.

Për të kryer testimet janë angazhuar 40 mijë mjekë, ekipe mbështetëse, ushtria si dhe vullnetarë, në 5000 pika të ngritura në mbarë vendin. Deri në mesditë u raportuan mbi 828 mijë testime nga të cilët 7947 rezultuan pozitivë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Tone pakënaqësie mes Athinës dhe Berlinit

S.B.

Tërmeti në Izmir të Turqisë, shkon në 91 numri i jetëve të humbura

H S

Korea e Veriut ka 60 armë bërthamore dhe 1 milionë ushtarë gati për luftë

T E

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë pritet të vizitojë Lindjen e Mesme

S.B.

Trump për rezultatin zgjedhor: Është politikë, nuk i dihet

T E

Nuk përballoi karantinën, vret veten 24-vjeçarja

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...