Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Sllovakia mbështet Maqedoninë për fillimin e bisedimeve me BE-në

Shkup, 9 shkurt – Sllovakia në mënyrë të qartë dhe pa mëdyshje e mbështet anëtarësimin e vendit në BE dhe shpreson që korniza negociuese e Maqedonisë së Veriut me Unionin do të miratohet gjatë presidencës portugeze, gjegjësisht gjatë gjysmës së parë të këtij viti. Në të njëjtën kohë, autoritetet në Shkup mbeten të angazhuara për të gjetur një zgjidhje për dallimet e tyre me Bullgarinë, ndërsa 69 për qind e popullsisë së vendit e mbështet anëtarësimin në Union, një mbështetje që është në rritje në krahasim me vitin 2019.

Shefi i diplomacisë  sllovake Ivan Korçok, gjatë vizitës së djeshme në vend, shfaqi shpresë se korniza negociuese e Maqedonisë së Veriut me BE-në  do të miratohet gjatë kryesimit  portugeze dhe se të gjitha vendet-anëtare do të arrijnë konsensus për atë çështje.

Korçok tha se vendi duhet të vazhdojë me reformat, sepse ato nuk janë bërë për burokracinë në Bruksel, por për vetë qytetarët.

“Është në interesin tonë t’ju mbështesim në rrugën drejt BE-së. Ne madje nuk mund ta quajmë Ballkanin Perëndimor si një fqinj, por është më shumë se kaq, në një kuptim gjeografik. Por ju duhet të ndani të njëjtat vlera dhe përfundimisht të bëheni një anëtar i BE-së”, tha Korçok, duke theksuar se Sllovakia është një mbështetëse e fortë e rrugës së vendit drejt BE.

Korçok në kolumnën e përbashkët me ministrin e Punëve të Jashtme të Çekisë, Tomash Petriçek për “Euobserver, vlerëson se nuk duhet të lejohet të bëhet një gjykatës kolektiv i interpretimeve historike – për atë që është e drejtë, e gabuar, e vërtetë dhe e rreme në qindra vitet e fundit të historisë së Ballkanit! “Do të ishte një largim i madh nga parimet që kanë drejtuar deri më tani procesin e zgjerimit dhe që janë pjesë e qasjes sonë të përmirësuar – transparenca dhe parashikueshmëria.

“Prandaj, ne nuk mbështesim asnjë drejtim që do të sanksiononte interpretimin e çështjeve historike. Kërkesa për t’i vendosur një detyrim Maqedonisë së Veriut për të korrigjuar keqinterpretimin e pretenduar të historisë nuk është e pranueshme. Kushtet shtesë do të hapin rrugën për kërkesa të mëtejshme bilaterale në të ardhmen, duke komplikuar potencialisht të gjithë procesin në vitet madje edhe dekadat e ardhshme”, vlerësojnë Petriçek dhe Korçok.

Në veçanti, thonë diplomatët e lartë çekë dhe sllovakë, kërkesa të tilla nuk duhet të lejohen të bëhen pjesë zyrtare e kritereve të pranimit, pasi kjo do ta kthente BE-në në një arbitër të historive kombëtare.

Sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani, mbështetja e qartë dhe e qartë e Sllovakisë për pranimin e vendit tonë në BE është veçanërisht domethënëse në këto momente komplekse kur Unioni nuk ka arritur konsensus për progresin tonë.

“Mbështetja nga Sllovakia është pa mëdyshje, e qartë dhe parimore. Maqedonia e Veriut e meritoi fillimin e negociatave, për të cilat vendimi është marrë me konsensus në mars të vitit të kaluar. Mund të pajtohem që ne nuk duhet të fusim mosmarrëveshje në BE, por në të njëjtën kohë është objektive përshtypja që krijohet edhe në vendin tonë, ashtu edhe në vendet e tjera të rajonit, se procesi i integrimit bëhet i paparashikueshëm, i paqartë ose më saktësisht është një lloj lëvizjeje shënjestër që nuk shpërblen sipas performancës, por sipas rrethanave aktuale politike”, tha mes tjerash, Osmani.

Duke iu referuar problemit me Sofjen, Osmani tha se qasja jonë është t’i kthehemi parimit të Marrëveshjes së fqinjësisë së mirë me Bullgarinë, ideja e së cilës ishte të institucionalizojë debatin mbi ndryshimet që kemi.

“Qasja jonë është që duhet t’i kthehemi parimit të Marrëveshjes dhe për këtë arsye kemi menduar që duhet të paraqitet një plan veprimi për të vazhduar bashkëpunimin, për të ruajtur atmosferën e bashkëpunimit midis dy vendeve gjatë bisedës”, tha Osmani, duke shtuar se derisa zhvillohen bisedimet për tejkalimin e dallimeve me Bullgarinë, paralelisht duhet të vazhdojë edhe procesi evropian i vendit.

Kryeministri Zaev në një takim me Korçak, ku ishte i pranishëm edhe zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane Nikolla Dimitrov, theksoi se qëllimi ynë strategjik është integrimi evropian dhe kjo tregon mbështetjen e qytetarëve për këtë proces.

“Qëllimi ynë strategjik janë eurointegrimet dhe këtë e dëshmon mbështetja e qytetarëve për eurontegrimet. Jemi të përkushtuar në evropianizmin e shtetit në shtëpi ndërsa në mënyrë evropiane, përmes dialogut dhe mirëkuptimit të ndërsjellë jemi duke punuar në çështje të cilat janë në dobi të fqinjësisë së mirë. Viti 2020 ishte vit i rëndësishëm për ne, kur u bëmë anëtare e NATO-s dhe është sjellë vendimi për fillimin e negociatave me BE-në. Kjo hap hapësirë që të fokusohemi në zhvillimin ekonomik, përmes ndihmës dhe mbështetjes së qytetarëve dhe ekonomisë – edhe gjatë pandemisë shënojmë rritje të pagës mesatare si edhe të investimeve të reja”, theksoi kryeministri Zaev.

Në takim, është konfirmuar se qeverisja e së drejtës në çdo shtet do të thotë siguri edhe për qytetarët edhe për investitorët dhe se është ndër parakushtet e rëndësishme për zhvillim.

Nuk ka alternativë tjetër për vendet e Ballkanit Perëndimor përveç anëtarësimit në Bashkimin Evropian dhe NATO. Me besimin për anëtarësim në NATO dhe BE, ne ndryshuam Kushtetutën tonë, me këtë edhe emrin tonë kushtetues. Në të vërtetë nuk ishte e lehtë, ishte një ndjenjë e hidhur, mund ta imagjinoni sa e vështirë është të shtoni diçka në emrin tuaj, por ne e bëmë atë për hir të të rinjve, për hir të fëmijëve dhe krijuam një miqësi të madhe me fqinjin Greqinë, tha kryeministri Zoran Zaev në debatin e sotëm onlajn të Këshillit Atlantik me temë “Maqedonia e Veriut në Pragun e Evropës”.

Ai potencoi se me vendim të Këshillit të BE-së në mars të vitit të kaluar për të filluar negociatat e anëtarësimit me vendin, ishte dashur të vijonte konferenca e parë ndërqeveritare, por kjo nuk ndodhi për shkak të vendimit të fqinjit tonë Bullgarisë.

“Bullgaria ka marrë qëndrim jo shumë miqësor, por unë fuqimisht besoj se kjo është për shkak se zgjedhjet janë shumë afër në Bullgari, kurse ne politikanët nuk jemi shumë pragmatikë kur bëhet fjalë për zgjedhjet. Besoj se nëse vazhdoni të na ndihmoni, ne do të gjejmë zgjidhje menjëherë pas zgjedhjeve në Bullgari, sepse ky është një problem qesharak. Ne nuk duhet të mendojmë se si të bllokojmë ose ndalojmë dikë, por ta shikojmë të ardhmen dhe ta sigurojmë atë”, tha Zaevi.

Kryeministri deklaroi se midis Shkupit dhe Sofjes do të ndërtohen edhe më shumë ura bashkëpunimi në sektorë të ndryshëm.

“Është në interesin tonë të vazhdojmë dialogun, dhe jo të ngrijmë negociatat, por megjithatë ekzistojnë disa vija të kuqe që nuk mund t’i kalojmë. Bullgaria e kupton që ne kemi të drejtën e sovranitetit tonë dhe të drejtën e vetë-identifikimit, të ndjehemi si maqedonas, të flasim gjuhën tonë maqedonase. Ne këtu në Maqedoninë e Veriut i respektojmë të gjitha identitetet evropiane, por nuk kemi pretendime ndaj Bullgarisë apo ndonjë vendi tjetër në botë. Unë e konsideroj qëndrimin e tyre aktual si anakronik dhe në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare. Ne si vend do të vazhdojmë të bëjmë çdo përpjekje për të kapërcyer problemet, duke respektuar veten dhe të tjerët. Vendi ynë është Evropa me pak fjalë”, theksoi kryeministri Zaev.(Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Punëtorët e ndërtimtarisë punojnë në temperatura mbi 40 gradë Celsius

D V

BESA themeloi nëndegën në Çellopek

D V

Qeveri: Sllavica Kotirova drejtoreshë e re e doganave

D V

Vetëm 35% e të punësuarve në Maqedoni marrin paga mbi mesataren

D V

Moti për ditët në vijim në Maqedoni

D V

Xhambaski: Nëse respektohen “vijat e kuqe”, komisioni maqedono-bullgar nuk do të mund të funksionojë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...