Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sllovakia nis testimet masive për koronavirus

Sllovakia ka nisur një projekt ambicioz, që ka për qëllim testimin për koronavirus të gjithë banorëve mbi 10 vjeç, por presidentja e këtij shteti ka thënë se kjo ide është “e parealizueshme”.

Projekti për testimin e katër milionë persona pritet të zgjasë dy javë.

Rastet e reja me koronavirus janë rritur në Sllovaki dhe autoritetet kanë argumentuar se alternativa e vetme për të frenuar rastet e reja është mbyllja e përgjithshme, raporton BBC.

Presidentja Zuzana Caputova ka bërë thirrje që të rimendohet plani për testimet masive, pasi shefat e forcave të armatosura thanë se nuk kanë personel të mjaftueshëm për t’i realizuar testimet.

Deri më tani, vetëm 70 për qind e stafit prej 20,000 pjestarësh për të kryer testet janë rekrutuar, ka thënë Ministria e Mbrojtjes.

Sllovakia ka në plan që kryejë testime të shpejta, që kanë 30 për qind marzh të gabimit. Rezultatet e këtyre testimeve jepen pas 30 minutash.

Sipas shifrave të fundit, në Sllovaki, që prej muajit mars e deri më tani janë regjistruar 55,091 raste me koronavirus. Prej tyre, 212 pacientë kanë vdekur.

Postime të ngjashme

Covid-19, Izraeli është shumë afër të arrijë imunitetin e tufës

S.B.

OBSH: COVID-19 nuk ka përfunduar

S.B.

Sulmuesi i xhamive në Zelandën e Re sfidon statusin e terroristit në gjykat

S.B.

Zbuten kufizimet në Itali, Milano nuk është më zonë e kuqe

S.B.

Erë me shpejtësi 170km në orë, cikloni shkakton dëme të mëdha në Australi

S.B.

Mbretëresha kryen detyrën e parë që nga vdekja e princit Philip

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...