Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sllovakia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Parlamenti sllovak miratoi sot zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të pandemisë së COVID-19.

Pas një debati plenar, që vazhdoi me ndërprerje që nga e mërkura, një shumicë e madhe e deputetëve të pranishëm votuan sot në favor të mocionit të qeverisë.

Gjendja e jashtëzakonshme, që u shpall më 1 tetor dhe është zgjatur tashmë disa herë, do të qëndrojë në fuqi deri më 19 mars.

Ndër të tjera, gjendja e jashtëzakonshme lejon rekrutimin dhe transferimin e detyruar të punonjësve shëndetësorë dhe ndalimin e tubimeve.

Një shtetrrethim është vendosur që nga fillimi i vitit, por është e vështirë të kontrollohet për shkak të përjashtimeve konfuze.

Pothuajse 7 000 vdekje nga COVID-19 janë regjistruar në Sllovaki deri më tani.

Sipas autoriteteve shëndetësore sllovake, ka pasur 303 420 raste të konfirmuara të koronavirusit në vend, që nga shpërthimi i pandemisë.

Sipas agjencisë ECDC, numri i infektimeve të reja për 100 000 banorë në Sllovaki ka qenë 526 në 14 ditët e fundit, më shumë se katër herë më i lartë se në Gjermani, për dallim.

Me 239,3 vdekje nga COVID-19 për milion banorë në 14 ditët e fundit, Sllovakia është aktualisht përpara të gjitha shteteve të tjera në Europë.

Postime të ngjashme

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...