Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sllovenia vendos bllokim të pjesshëm për të luftuar përhapjen e virusit

Sllovenia vendosi një bllokadë të pjesshme në një përpjekje për të frenuar një shpërthim të infeksioneve të reja të koronavirusit, njoftoi agjencia sllovene e lajmeve, STA.

Në të gjithë vendin, takimet kanë qenë të kufizuara në 10 persona dhe jo më shumë se gjashtë persona mund të udhëtojnë për të punuar së bashku në një grup.

Nxënësit e rritur do të do të marrin leksione në distancë për të paktën një javë nga e hëna, e ndjekur nga një javë pushimesh, ndërsa universitetet kur ka mundësi do të kalojnë në leksione online.Autoritetet shëndetësore e kanë ndarë vendin në ”zona të kuqe dhe portokalli”.

Shtatë nga 12 rajonet e vendit janë zona me rrezik të kuq, zona që kanë regjistruar më shumë se 140 infeksione të reja për 100 000 banorë në dy javët e fundit, ndërsa zonat portokalli regjistruan më shumë se 40 për 100 000 në të njëjtën periudhë./Atsh/

Postime të ngjashme

SHBA, zhduket gripi mes pandemisë së COVID-19-s

T E

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh, tani emigranti kërkon të bëhet deputet

T E

OBSH: Mbi 850 mijë vdekje në të gjithë Evropën

T E

Ndërhyn Putin: Tensione në Armeni – dorëheqje, raketa … presidenti ka tre ditë

T E

Albin Kurti reagon për sulmin ndaj gazetarit, Visar Duriqi

T E

Rriten numrat me Covid-19 në Itali, disa qytete rrezikojnë mbylljen

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...