Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sllovenia vendos karantinën, rekordi i zi mbyll qytetet

Që nga e premtja, karantina do të futet në shtatë nga 12 rajone në Slloveni, në mënyrë që të parandalohet përhapja e virusit korona, ka vendosur qeveria sllovene. Dekreti që ndalon mbledhjen e më shumë se 10 personave në vende publike ose private në Slloveninë qendrore, Gorenjska, Koroska, Zasavje, Posavje, Savinjska dhe pjesa juglindore e Sllovenisë do të hyjë në fuqi në mesnatë.

Një masë e tillë u prezantua në këto rajone pasi në dy javët e fundit, një mesatare prej 140 banorësh për 100,000 kontraktuan virusin COVID-19.

Ministri i Brendshëm Ales Hoys tha në një konferencë shtypi se banorët e këtyre rajoneve nuk do të lejohen të largohen nga rajoni ose të largohen gjatë periudhës së karantinës, me përjashtime të caktuara si shkuarja në punë, vizita te mjeku, dhënia e ndihmës për të afërmit.

Hoys shtoi se vizitimi i varrezave dhe funeraleve do të lejohet dhe tranziti nëpër rajone gjithashtu do të lejohet.

Gjithashtu, ai tha, në ato rajone, është e detyrueshme mbajtja e maskave jashtë, jo vetëm brenda, përveç fëmijëve deri në gjashtë vjeç.

Në rajonet e prekura nga karantina, ndodhen 117 nga gjithsej 212 komuna, si dhe qytete të tilla si Lubjana, Kranji dhe Cele, ndërsa Maribori dhe Kopri nuk mbulohen nga vendimi.

Postime të ngjashme

Zelandë e Re, mbyllet Auckland, shkak një infeksion i ri i koronavirusit

S.B.

Qindra vajza lirohen pas rrëmbimit në një shkollë të Nigerisë

S.B.

OKB: Mijëra sirianë, ende të zhdukur

S.B.

3 943 të vdekur në 24 orët e fundit në Gjermani

S.B.

Gjeorgji, Michel kërkon dialog për kapërcimin e krizës

S.B.

Garland i afrohet konfirmimit për Prokuror të Përgjthshëm të SHBA

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...