Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

S`miratohet propozimi i Haxhiut për tërheqjen e më shumë se 10% nga Trusti

Amendamenti i deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu për tërheqjen e më shumë se 10 përqind nga mjetet pensionale të Trusit nuk ka marrë votat e deputetëve.

Ai në foltoren e Kuvendit të Kosovës shpjegoi në detaje shifrat e mjeteve që do të mundeshin qytetarët të tërheqin kursimet e tyre.

“Personat qe kanë kursime pensionale në shumën më pak se 10 000 Euro, kanë drejtë t’i tërheqin deri në tridhjetë për qind (30%) të kursimeve të tyre pensionale. Personat qe kanë kursime pensionale në shumën prej 10 000 Euro deri në 19 999 Euro, kanë drejtë t’i tërheqin deri në njëzet e pesë për qind (25%) të kursimeve të tyre pensionale. Personat qe kanë kursime pensionale në shumën prej 20 000 Euro deri në 29 999 Euro, kanë drejtë t’i tërheqin deri nënjëzetë për qind (20 %) të kursimeve të tyre pensionale në FKPK. 4. Personat qe kanë kursime pensionale në shumën prej 30 000 Euro deri në 39 999 Euro, kanë drejtë t’i tërheqin deri në pesëmbëdhjetë për qind (15%) të kursimeve të tyre pensionale në FKPK. 5. Personat qe kanë kursime pensionale me shumë se 40 000 Euro (dyzet mijë), kanë drejtë t’i tërheqin deri në dhjetë për qind (10%) të kursimeve të tyre pensionale. Ky amendament do të jepte mbështetetjen kategorive të caktuara, andaj kërkojë mbështetjen e juaj” tha ai.

Postime të ngjashme

Sabri Kiçmari: Ka një masë presioni nga Bashkimi Evropian që të përshpejtohet dialogu mes Kosovës dhe Serbisë

N E

Lutfi Haziri ka kërkuar zbardhjen e rastit të tre gjilanasve të cilët vdiqën në Durrës

N E

Mbi 3000 vaksina Pfizer nga BE arrijnë në Kosovë

N E

Haradinaj: Sa herë kur ka qenë në pyetje interesi kombëtar dhe ai shtetëror, kam kapërcyer kufijtë partiak

N E

Josep Borrell: Dialogu do të rifillojë para fundit të qershorit siç kemi rënë dakord me kryeministrin Kurti

N E

Von Cramon thotë se hijet e nacionalizmit vazhdojnë të pengojnë bashkëpunimin në Ballkanin Perëndimor

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...