Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Somali, 341 mijë njerëz migruan për shkak të përmbytjeve brenda 4 muajve

Zhurnal Ads

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) njoftoi se më shumë se 341 mijë njerëz janë detyruar të migrojnë për shkak të përmbytjeve në Somali në katër muajt e fundit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas Zyrës së Koordinimit të Çështjeve Humanitare të OKB-së (OCHA), përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur kanë zhvendosur mijëra njerëz.

Në katër muajt e fundit, 341.884 njerëz janë detyruar t’i braktisin shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve në vend.

Zonat e pasura bujqësore në brigjet e lumit Shabelle janë më të prekurat nga përmbytjet.

Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e OKB-së (FAO) paralajmëroi se niveli i ujit të lumit Shabelle në Beledweyne ka arritur në 7,5 metra dhe se vërshimet mund të përsëriten.

FAO tha se 2,1 milionë njerëz janë përballur me mungesë të ushqimit në vend dhe se situata do të përkeqësohet nëse lumi vërshon përsëri.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Erdoğan dhe Putin diskutuan rreth Malësisë së Karabakut

T E

Franca përballet me rezistencë të publikut ndaj vaksinës kundër Covid-19

T E

AI kërkon hetime për viktimat civile në konfliktin e Nagorno-Karabakut

S.B.

Policia italiane arreston 28 pjesëtarë të dyshuar të ”Camorra”-s

S.B.

Detaje nga shpërthimi i fuqishëm që tronditi dje Turqinë

admin

Bie thuajse çdo 5 vjet, historia e dhimbshme e Turqisë me tërmetet

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...