Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Sondazhi: Gati dy të tretat e amerikanëve thonë se rrjetet sociale i përçajnë njerëzit

Shumica e amerikanëve pranojnë se përdorin rrjetet sociale të paktën një herë në ditë, por ata gjithashtu besojnë se platforma si Facebook dhe Twitter po bëjnë më shumë për të përçarë kombin sesa për ta bashkuar atë, thuhet sipas rezultateve të reja të bëra nga sondazhi më i fundit kombëtar i NBC News.

Në përgjithësi, 66 përqind e të rriturve thonë se përdorin rrjetet sociale një herë në ditë ose më shumë, përkundrejt 33 përqind që thonë se nuk i përdorin.

Shifrat janë në thelb të pandryshuara nga kur sondazhi bëri të njëjtën pyetje në 2018 dhe 2019.

Por 64 përqind e amerikanëve mendojnë se platformat e rrjeteve sociale bëjnë më shumë për të përçarë, dhe kjo përfshin shumicën e republikanëve (77 përqind), të pavarur (65 përqind) dhe demokratë (54 përqind), si dhe shumicën e të bardhëve (70 përqind), latinët (56 përqind), të rriturit e rinj (61 përqind) dhe të moshuarit (71 përqind).

Në të kundërtën, vetëm 27 përqind e të gjithë të rriturve besojnë se këto platforma bëjnë më shumë për t’ibashkuar njerëzit.

Postime të ngjashme

Këto aplikacione largoni menjëherë në Android: Ato vjedhin të dhënat dhe paratë tuaja

Dafina Vidishiqi

Revolucion në turizëm, kjo tullumbace do të fluturojë më lart se aeroplani

Dafina Vidishiqi

Kompania finlandeze do të lëshojë një satelit prej druri deri në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Brukseli hetim kundër Google për praktikat antikonkurrenciale në teknologjitë e publikimit të reklamave

Lea Muslija

TESLA KA SUPERKOMPJUTERIN E PESTË MË TË SHPEJTË NË BOTË

Lea Muslija

Ishte paguar 30 Bitcoin për një koncert në vitin 2018, tani Emrah po vjen me monedhën e vet

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...