Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sondazhi në Rusi: 64% e popullsisë beson se koronavirusi është një armë biologjike!

Pothuajse dy të tretat e rusëve, 62%, nuk duan të marrin vaksinën ruse Sputnik V, dhe rreth e njëjta përqindje, 64%, besojnë se koronavirusi i ri u krijua artificialisht si një formë e re e armës biologjike, sipas një sondazhi të pavarur nga Qendra Levada.

Sipas sondazhit të Qendrës Levada muajin e kaluar, 62 përqind e rusëve që nuk duan vaksinën ruse Sputnik-V janë ndër normat më të larta të regjistruara ndonjëherë midis moshave 18-24 vjeç.

Sipas sondazhit, të rinjtë janë ata që nuk duan të vaksinohen në lidhje me grupmoshat e tjera. Midis moshës 18 dhe 24, 19% thanë se ishin gati të vaksinoheshin, ndërsa 75% thanë se nuk dëshironin. Në grupmoshën 25-39 vjeç, 23% thanë po vaksinës dhe 73% thanë jo. Në grupmoshën 55 e lart, 40% thanë se dëshironin të vaksinoheshin dhe 49% jo. Shumica e të anketuarve e justifikojnë këtë qëndrim duke përmendur argumentin kryesor të efekteve anësore të vaksinës, të cilat mund të përfshijnë ethe dhe lodhje.

Sondazhi gjithashtu tregoi se 56% e rusëve nuk kanë frikë të infektohen me Covid-19. Kjo është shkalla më e lartë që nga shkurti i vitit 2020.

Sondazhi, i kryer në një mostër prej 1,601 njerëz në 50 pjesë të vendit, gjithashtu tregoi se 64% e të anketuarve besojnë se koronavirusi u krijua artificialisht si një formë e re e armës biologjike.

Origjina e koronavirusit është politizuar kryesisht, por shumica e biologëve dhe virologëve besojnë se virusi është një produkt i evolucionit natyror.

Të dërguarit e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) që vizituan Kinën muajin e kaluar si pjesë e një hetimi mbi origjinën e virusit përjashtuan mundësinë që virusi të kishte dalë nga laboratorët. Hipoteza kryesore që ata bënë është se koronavirusi vjen nga lakuriqi i natës, megjithëse ka shumë skenarë të mundshëm për mënyrën se si u transmetua tek njerëzit, dhe ndoshta fillimisht duke infektuar një specie tjetër.

Pikëpamja se koronavirusi u krijua si një formë e re e armës biologjike është e përhapur mes rusëve të moshës 40-45 vjeç, me 71% të tyre që mbështesin këtë pikëpamje. Vetëm 23% besojnë në origjinën natyrale të virusit.

Rusia, e cila ka raportuar rreth 4.3 milion raste të reja të koronavirusit të ri që nga fillimi i pandemisë, ka miratuar tre vaksina kundër Covid-19.

Vendi, me një popullsi prej 145 milion, filloi vaksinimin masiv kundër koronavirusit dhjetorin e kaluar.

Në shkurt, Ministri i Shëndetësisë Mikhail Muraska njoftoi se më shumë se 2 milion rusë ishin vaksinuar me dozën e parë të vaksinës ruse Sputnik V.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...