Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Sot është shorti i Ligës së Kampionëve – gjithçka që duhet të dini

Bayern Munich e fitoi Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar, por nuk do të ketë shumë kohë për ta shijuar këtë sukses.

Pas rrethit të fundit kualifikues të mërkurën, gjithçka është gati për shortin e fazës grupore që do të mbahet sot në orën 17:00,.

Ekipet do të ndahen në katër vazo, me vazon e parë i përbëhet nga kampioni në fuqi, fituesi i Ligës së Evropës dhe kampionët e ligave të gjashtë vendeve të renditura më së larti.

Vazot dy, tre dhe katër përcaktohen në përputhje me koeficientin renditës të UEFA-s.

26 ekipe e kanë siguruar drejtpërdrejt pjesëmarrjen në fazën grupore dhe atyre do t’u bashkohen edhe gjashtë fituesit e fazës play-off.

Në të njëjtin grup nuk ka mundësi të jenë dy ekipe nga i njëjti vend.

Ndeshjet do të zhvillohen vajtje-ardhje dhe mbetet të shihet a do të lejohen tifozët në stadiume.

Këto janë vazot:

Vazoja e parë: Bayern Munich, Sevilla, Real Madrid, Liverpool, Juventus, Paris St-Germain, Zenit St Petersburg, Porto.

Vazoja e dytë: Barcelona, Atletico Madrid, Manchester City, Manchester United, Shakhtar Donetsk, Borussia Dortmund, Chelsea, Ajax.

Vazot tre dhe katër: Dynamo Kiev, Red Bull Salzburg, RB Leipzig, Inter Milan, Olympiakos, Lazio, Krasnodar, Atalanta, Lokomotiv Moscoë, Marseille, Club Brugge, Borussia Monchengladbach, Istanbul Basaksehir, Midtjylland, Rennes, Ferencvaros.

*Tri ekipe të tjera nga play-off do të shtohen në këtë grup para se vazot të ndahen në dy.

Kur zhvillohen ndeshjet?

Xhiroja e parë: 20/21 tetor

Xhiroja e dytë: 27/28 tetor

Xhiroja e tretë: 3/4 nëntor

Xhiroja e katërt: 24/25 nëntor

Xhiroja e pestë: 1/2 dhjetor

Xhiroja e gjashtë: 8/9 dhjetor

Postime të ngjashme

Angli 0-0 Skoci, notat e lojtarëve: James dhe Mount më të mirët

Dafina Vidishiqi

Mbyllet pa gola ndeshja mes Anglisë dhe Skocisë

Dafina Vidishiqi

Morata: Nuk është asgjë nëse tifozët më vërshëllejnë, jam më i motivuar se kurrë për Poloninë

Dafina Vidishiqi

Zyrtare: Simonovski nënshkruan me Dritën

Dafina Vidishiqi

Prishtina akomodohet në Tiranë para ndeshjeve të raundit preliminar në LK

Dafina Vidishiqi

Pa gola pas 45 minutave të para në derbin britanik

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...