Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Sot, për herë të parë në histori, një helikopter duhet të ngrihet në një planet tjetër

Sot, për herë të parë në histori, një helikopter mund të ngrihet mbi sipërfaqen e një planeti tjetër.

Gjegjësisht, helikopteri i vogël i NASA-s Ingenuity, i cili arriti në Mars së bashku me roverin e Perseverance në shkurt të këtij viti, duhet të ngrihet për herë të parë sot.

Siç është njoftuar nga NASA, një helikopter me peshë vetëm 1.8 kilogramë duhet të testohet sot, por fluturimi për në Mars është më i komplikuar nga sa duket, transmeton Telegrafi.

Gjegjësisht, atmosfera e Marsit është shumë më e rrallë se atmosfera e Tokës, e cila në mënyrë të konsiderueshme e ndërlikon fluturimin.

Përveç kësaj, helikopteri po përballet me kushte ekstreme në Mars, temperatura prej minus 90 gradë Celsius dhe gravitet i ulët.

Gjatë fluturimit provë, një helikopter me peshë rreth 1.8 kilogramë do të fluturojë në një lartësi prej rreth tre metrash, do të qëndrojë në një vend për 30 sekonda dhe më pas do të kthehet në sipërfaqen e Marsit.

Helikopteri ushqehet nga bateritë e litiumit dhe ka kapacitetin edhe për disa përpjekje të tjera fluturimi.

Kujtojmë, fluturimi i parë i një helikopteri miniaturë duhej të kryhej një javë më parë, por NASA e shtyu atë për shkak të problemeve teknike.

Rover Perseverance mbërriti në Mars në shkurt dhe përshkoi 472 milionë kilometra në 203 ditë fluturimi.

Ai u ul në kraterin e Jezero, të gjatë 45 kilometra dhe duhet të kontrollohet në dy vitet e ardhshme.

Postime të ngjashme

Sulmet masive kibernetike kryesisht paralizuan internetin në Belgjikë

S.B.

Ristartojeni telefonin tuaj me Android tani – pastaj lexojeni këtu pse!

S.B.

Apple Watches do të masë glukozën dhe alkoolin në gjak

S.B.

Tani e tutje, Instastoryt do të duken ndryshe

S.B.

Microsoft do të heqë plotësisht Adobe Flash Player nga Windows 10

S.B.

Elon Musk: Mbi 500 mijë njerëz kanë bërë parapagimin për shërbimet e internetit Starlink

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...