Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Sot, protestë me automobila nga VMRO-DPMNE në Shkup dhe në Shtip

Shkup, 23 tetor, zhurnal.mk – VMRO-DPMNE për sot paralajmëron protestë të re me automobila kundër, siç thonë ata, mafies dhe për liri dhe drejtësi.

“Më 23 tetor – Ditën e Luftës Revolucionare Maqedonase, dita kur u formua Organizata Revolucionare Maqedonase, VMRO-DPMNE organizon protestë me automjete kundër mafies për drejtësi dhe liri. 127 vjet VMRO, 30 vjet VMRO-DPMNE. 127 vjet nga data e ndritshme për Maqedoninë, për mosbindjen maqedonase të treguar ndër shekuj, ditën kur fillon kryengritja e organizuar kundër tiranisë, momenti kur fillon lufta për liri, drejtësi dhe shtet. Sot ne kemi shtetin, por nuk kemi lirinë që duam, nuk kemi drejtësinë që na nevojitet, ne po luftojmë për ndjenjën kombëtare që po na mohohet”, thuhet në kumtesën e protestës.

Protesta do të fillojë në orën 12 nga QS Boris Trajkovski dhe QS Jane Sandanski dhe do të përfundojë para Kuvendit ku do të mbajë fjalim kryetari i VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski. Pas fjalimit, protesta me vetura do të vazhdojë nga Shkupi për në Shtip përmes autostradës Goce Delçev, dhe në Shtip do të përfundojë para Shkollës së mësuesve ku mësonin Goce Dellçev dhe Damjan Gruev.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...