Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Sot shqyrtohet propozimi për nismën legjislative lidhur me Projektligjin për mbrojte nga dhuna në familje

Deputetët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione do të mblidhen këtë të martë.

Në mbledhjen e sotme që do të filloj në ora 13:00, komisioni do të shqyrtojë edhe propozimi për nismën legjislative lidhur me Projektligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje.

Për rritjen e rasteve të dhunës në familje është deklaruar ditë më parë edhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

Në përvjetorin e aprovimit të Konventës së Stambollit Haxhiu ka paralajmëruar se do të ndërmarrin masa për adresimin e dhunës.

Ajo bëri të ditur se dhuna në familje adresohet në prioritetet e Ministrisë së Drejtësisë, në mënyrë që numri i këtyre rasteve të jetë sa më i vogël.

Postime të ngjashme

Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

Lea Muslija

Ministri i Qeverisë për Asociacionin: S’mund ta shkelim Kushtetutën dhe të kemi institucion një etnik

Lea Muslija

Nisma dënohet nga KQZ-ja, mund t’i anulohet pjesëmarrja në zgjedhjet lokale

Lea Muslija

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

Gjykimi ndaj Salih Mustafës në Hagë fillon më 15 shtator

Dafina Vidishiqi

Vasfije Krasniqi kërkon solidarizim për ta kundërshtuar dhunën seksuale në luftë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...