Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Sot takim i komisionit për sëmundje infektive, a do të ketë zgjatje të orës policore?

Shkup, 30 mars – Zhurnal.mk – Komisioni për Sëmundje Infektive sot duhet të mbajë takim, në të cilin do të shqyrtohet gjendja me virusin korona, mbi bazë të të cilit do të marrë vendim nëse do të ketë plotësim të masave kufizuese për mbrojtje nga virusi. Gjendja aktuale me pandeminë do të jetë temë edhe në seancën e sotme të Këshillit të Sigurisë te presidenti Stevo Pendarovski. Javën rrjedhëse kompetentët do ta karakterizojnë si kritike lidhur me përhapjen e mëtejshme të virusit në valën e tretë, ku janë regjistruar një numër i madh i të infektuarve dhe të vdekurve. Numri I rasteve aktive është 18.000. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 303 raste me virusin korona nga 1.405 testimet e bëra. Kanë vdekur 41 persona, ndërsa janë shëruar 1.169 pacientë.

Sipas paralajmërimeve imunizimi me 24.000 dozat e vaksinës “AstraZeneka” që përmes mekanizmit Kovaks mbërritën në fundjavë duhet të fillojë nesër me qytetarët e paraqitur mbi 75 vjet. Autoritetet shëndetësore pohojnë se absolutisht nuk ka kundërindikacione për qytetarë nga cilado moshë të vaksinohen me këtë vaksinë dhe porosisin qytetarët t’i respektojnë masat sepse, siç thonë, kjo është një periudhë specifike.

Ministri Filipçe Venko Filipçe dje informoi se 20.000 qytetarë që janë regjistruar tashmë janë mbi moshën 75 vjeç, gjatë ditës së sotme dhe nesër përmes mjekëve amë do t’u përcaktohen termine sipas vendbanimit në të cilën pikë dhe në cilën kohë për t’u vaksinuar nga e mërkura e tutje.

Siguron se për tre muaj do të ketë doza për rivaksinim, duke pasur parasysh se paralajmërimet se nga mesi I prillit duhet të mbërrijnë edhe 76.000 doza nga “AstraZeneka” përmes mekanizimit Kovaks.

“Prilli do të jetë muaji kur ne presim që vaksinat të vijnë nga më shumë vende dhe pas këtij grupi prioritar të qytetarëve mbi 75 vjet dhe qytetarëve të tjerë të thirren dhe vaksinohen”, tha Filipçe.

Në pjesën e imunizimit masiv, siç paralajmëroi ai, përgatitjet do të fillojnë nesër dhe gjatë javës tjetër pika e madhe e kontrollit do të përgatitet plotësisht në sallën sportive “Boris Trajkovski”. Sipas njoftimeve nga Ambasada kineze, shtoi ai, ata po punojnë intensivisht në sigurimin e datës së saktë të transportit. “Fajzer” e konfirmoi përgjigjen dhe konfirmoi të premten se marrëveshjet me shtetin anëtar të BE-së duhet të nënshkruhen këtë javë dhe se është përsëri me “Fajzer”.

Në lidhje me spitalet javën e kaluar, veçanërisht këtë fundjavë, Filipçe tha se një numër i madh i pacientëve kërkuan kujdes spitalor.

Ai paralajmëroi se prej nesër do të përdoret kapaciteti i Qendrës së Rehabilitimit në Kapishtec, ku oksigjeni tashmë është vendosur në një nga katet, rreth 40 shtretër janë në gjendje të pranojnë pacientë, dhe instalimi do të vazhdojë në ditët në vijim derisa të vendoset oksigjeni në të gjitha 180 shtretër. Sipas tij, është një rezervë serioze e shtretërve të lirë.

“Ka një presion të madh në Kumanovë. Ne biseduam këtë mëngjes me drejtorin e spitalit, aktivitetet e riorganizimit po bëhen në pjesën e reparteve të tjera, përveç atyre që janë tani të zënë. Shtipi e koordinon atë së bashku me spitalin në Koçan, Strumicë me Gjevgjeli. Në Kavadar presioni është zvogëluar ndjeshëm, ka rënie serioze të incidencës krahasuar me atë që ishte mesatarja e mëparshme dy javore, e cila na jep të drejtën të mendojmë se është cikël prej gjashtë deri në tetë javë pasi ishte ajo valë në nëntor. Ekziston gjithashtu kapacitet i mjaftueshëm në Veles, Tetovë dhe Gostivar për të përmbushur trajtimin e pacientëve nga Kërçova. Në të njëjtën mënyrë ekziston koordinimi në mes spitaleve të Strugës dhe Ohrit. Në Prilep dhe Manastir, spitalet modulare nuk janë ende në funksion, nuk ka nevojë, dhe ata janë të gatshëm të vihen në veprim nëse paraqitet nevoja si rezultat i fluksit më të madh të pacientëve”, tha Filipçe.

Në spitalet në Shkup në vend janë shtruar 1537 pacientë me Kovid-19. Ka rreth 330 shtretër të lire spitalorë në kovid-qendra. Në repartet infektive në Shkup trajtohen 869 persona të dyshimtë dhe të konfirmuar për Kovid-19. Në qendrat kovid në qytetet e tjera, megjithatë, trajtohen gjithsej 704 pacientë pozitivë dhe të dyshimtë me virusin korona, më së shumti në Kumanovë 143, Prilep 112, Ohër 100 dhe në Manastir 76.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 127.240, numri i pacientëve të shëruar është 105.524, numri i vdekjeve është 3.716. Deri më tani në vend janë bërë gjithsej 616.882 testime për Kovid-19.

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...