Agjencia Zhurnal.mk
Bota

“South China Morning Post”: Kina do t’u ofrojë vaksina Amerikës Latine, Lindjes së Mesme e Azisë

Gazeta hongkongase “South China Morning Post” raportoi të martën se të dhënat nga kompania britanike e analizave dhe informacionit shkencor “Airfinity” dhe Qendra e Inovacionit Shëndetësor Global e ShBA-së tregojnë se tre kompanitë kryesore farmaceutike kineze: “Sinopharm”, “Sinovac” dhe “CanSino”, do të ofrojnë rreth 400 milionë doza vaksinash të COVID-19 për vendet e Amerikës Latine, Lindjes së Mesme dhe Azisë.

Sipas artikullit, Pekini ka premtuar se vaksinat e prodhuara nga Kina do t’u ofrohen më shumë vendeve në zhvillim. Për këtë, disa ekspertë theksuan që, në kontekstin kur qeveritë e vendeve të ndryshme janë në garë për t’u ofruar vaksina vendeve të tjera, vullneti politik i qeverisë kineze dhe aftësitë kërkimore shkencore të Kinës në sektorin e vaksinave nënkuptojnë që Kina mund të luajë një rol të rëndësishëm në furnizimin global të vaksinave

Postime të ngjashme

Avioni bën ulje të detyruar në Sofje! Pasagjeri sulmoi stjuardesën dhe…

T E

Frika nga protesta e grave, Pallati Presidencial rrethohet me barrikada para 8 marsit

T E

Tërmet tjetër me madhësi 4.2 të shkallës Rihter “trondit” Larisën

T E

Piloti fik motorrët e avionit me 101 persona në bord, tmerrohen pasagjerët

T E

Mianmar, forcat e sigurisë hapin zjarr, bëjnë bastisje

T E

Pronari merr peng qiraxhijtë e padëshiruar, i lidh e i hedh dhjetra km larg

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...