Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Spanja vendos ushtrinë në Ceuta për të ndalur fluksin e migrantëve nga Maroku

Spanja sot ka vendosur ushtrinë e saj në enklavën e saj Ceuta në veri të Afrikës që të merret me valën e migrantëve që vijnë në territorin e saj.

Autoritetet spanjolle raportuan se një shifër rekord prej 5.000 personash, përfshirë të mitur, kaluan në mënyrë të parregullt në Ceuta të hënën. Një burim policie tha për “Europa Press” të Spanjës se numri mund të jetë deri në 9.000 të martën.

“Prioriteti im është të kthejë normalitetin në Ceuta. Qytetarët e saj duhet ta dinë se ata kanë mbështetjen absolute të qeverisë spanjolle dhe ne do të veprojmë me vendosmëri për të ofruar sigurinë e tyre dhe për të mbrojtur integritetin e tyre si pjesë e vendit”, shkroi kryeministri spanjoll Pedro Sanchez në Twitter.

Migrantët arritën duke notuar ose duke marrë anije të vogla nga Maroku në territorin spanjoll. Të paktën një person humbi jetën në përpjekje. Fluksi i migrantëve vjen në mes të një mosmarrëveshjeje diplomatike midis Spanjës dhe Marokut, që po përkeqësohet.

Postime të ngjashme

Arabia Saudite nuk do të pranojë asnjë person nga jashtë për kryerjen e Haxhit këtë vit

Dafina Vidishiqi

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Dafina Vidishiqi

Joe Biden i dhuron Boris Johnsonit një biçikletë me ngjyra të flamurit të Britanisë së Madhe

Dafina Vidishiqi

BE dritë jeshile pasaportës dixhitale të vaksinimit

Dafina Vidishiqi

G7-ta me projekte infrastrukturore kundrejt Kinës

Zekirija Haxhiu

SHBA, 431 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...