Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Spasovski takohet me homologun e tij bullgar, konfirmohet bashkëpunimi mes dy policive

Shkup, 15 tetor – Ministri i Brendshëm i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski sot në Ministrinë e Brendshme realizoi takim pune me Ministrin e Brendshëm të Republikës së Bullgarisë Hristo Terzijski.

Në takim, të përqendruar në takimin e nesërm të ministrave të brendshëm të vendeve të iniciativës “Procesi i Berlinit”, si dhe përfaqësuesve të BE-së, të pritur nga Republika e Maqedonisë së Veeriut, gjegjësisht kryetarët Spasovski dhe Terzijski, diskutuan disa tema me interes të përbashkët në fushën e sigurisë.

“Për herë të parë në historinë e presidencës së Procesit të Berlinit, këtë vit kemi një bashkëkryesim të përbashkët të një vendi anëtar të Bashkimit Evropian dhe një vendi nga rajoni i Ballkanit Perëndimor, i cili perceptohet si një simbol i pronësisë më të madhe të procesit nga rajoni. Përndryshe, Procesi i Berlinit, i promovuar në 2014 si një iniciativë e qeverisë gjermane, është i vetmi proces në nivelin më të lartë politik që përqendrohet ekskluzivisht në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian dhe është një nxitje në përgatitjen e këtyre vendeve për anëtarësimin e ardhshëm në BE, duke u marrë me disa nga problemet kryesore strukturore në rajon”, njoftojnë sot nga Ministria e Brendshme.

Spasovski, duke theksuar bashkëpunimin e shkëlqyeshëm midis dy ministrive dhe shërbimeve policore në të gjitha nivelet, veçanërisht në fushën e operacioneve kufitare, tha se Qendra e Përbashkët e Kontaktit, e cila ka funksionuar mirë midis shërbimeve kufitare dhe doganore të dy vendeve për shumë vite, është një shembull i shkëlqyeshëm pozitiv partneriteti. Kjo qendër kontakti vazhdoi të funksionojë edhe gjatë pandemisë Covid-19.

Postime të ngjashme

Arjanit Hoxha takim pune me kolegun e tij turk, Bekir Pakdemirli

Bexhet Musliu

Fillon qarkullimi i pagesave në Postën e RMV-së

Bexhet Musliu

INTERVISTË, TEUTA ARIFI: Të punojmë gjithë së bashku për mbrojtjen e mjedisit

Bexhet Musliu

ASH reagon ashpër ndaj sjelljes së policisë gjatë protestave

T E

Zv. Drejtor Selami me informatë të rëndësishme për obliguesit e tatimit vjetor

Bexhet Musliu

Shkupi dhe Tirana do të shkëmbejnë të dhënat në mënyrë të automatizuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...