Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Speca turshi me ujë, pa vaj

Specat turshi pa vaj mund të qëndrojnë gjatë të freskët dhe të shijshëm!

Përbërësit:

– 7 kg speca,
– 4 l ujë;
– 300 g sheqer;
– 200 g kripë;
– 100 ml uthull;
– 1 konzervans.

Përgatitja:

Specat pastroni dhe pritni në fileta, pastaj rendisni në një enë të madhe, e cila mund të mbulohet me kapak.

Në një tenxhere qitni ujë dhe shtoni sheqerin dhe kripën dhe nxeheni deri sa të vlojë.

Hiqen nga zjarri, shtoni uthull dhe konzervansin, pastaj ujin e valuar hidhjani sipër specave. Mbuloni me kapak dhe lini të qëndrojnë 24 orë.

Pastaj specat rendisni në kavanoza dhe qitjani lëngun në të cilin kanë qëndruar. Qitni piper kokrra dhe shtypni që të zhyten në lëng.

Specat e përgatitur në këtë mënyrë mund të qëndrojnë gjatë, nuk do të zbuten sepse nuk përmbajnë vaj.

Ju bëftë mirë!

Postime të ngjashme

Përgatisni omëletë spanjolle sipas recetës së stilistit të famshëm Manolo Blahnik!

S.B.

Shijojeni pijen tuaj të preferuar: Si të bëni shkumë qumështi pa aparat kafeje?

S.B.

Patate me mish pule dhe lëng portokalli

S.B.

Supë me patate dhe salmon

S.B.

Gjellë e shijshme me mish pule

S.B.

Brusketa me mollë dhe proshutë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...