Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Spitalet private do të sigurojnë 100 shtretër për Covid pacient

Shkup, 22 nentor – Minsitri i shëndetësisë, Venko Filipçe dhe drejtorët e spitaleve privatë janë dakorduar që spitalet private të sigurojnë 100 shtretër për kovid pacientët.

Ato do të vendosen në objektin e vjetër të spitalit “Sistina”, ndërsa do të jetë në dispozicion në fund të javës që vjen. 

“Arritëm marrwveshje dhe kemi siguruar kapacitet prej 100 krevatësh, resurse të cilat shteti do ti shfrytëzojë nga spitalet private. U dakorduam që kjo të jetë spitali ‘Malla Bogorodica’, spitali i vjetër i Sistinës ku mund të vendosen 100 pacient. Tërsisht do të pajisen nga të gjitha spitalet private, të cilat do të sigurojnë edhe kuadër dhe materiale për punë. Për këtë do të sigurohet kompenzim adekuat në përputhje me ligjet ekzistuese, do të paguaj shteti. Kapaciteti shtesë prej 100 krevatësh do të jetë në dispozicion në fund të javës që vjen” – tha Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

Këtë e konfirmuan edhe pronarët e spitaleve private “Sistina”, “Zhan Mitrev” dhe “Re Medika”, pas takimit në Ministrinë e Shëndetësisë.

“Tre spitalet, por edhe spitalet më të vogla private do të përfshihemi në ndihmë për qytetarët në luftën kundër ‘Covid 19’, me të gjitha resurset që posedojmë” .

“Ne jemi këtu të ndihmojmë edhe në pajisje, edhe në kuadër, edhe në logjistikë” – tha Zhan Mitrev.

Siç theksuan pronarët e spitaleve private kjo do të jetë një klinikë e re infektive të cilën do ta kontrollojë minsitria, ndërsa spitalet private do ta udhëheqin në aspektin medicinal.

Postime të ngjashme

Mariçiq: Kroacia mbështet nisjen e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Dafina Vidishiqi

Sondazh i Gallup: 70% e bullgarëve janë kundër dorëzimit para Shkupit

Dafina Vidishiqi

Ulja e papunësisë mbetet e varur nga investimet e huaja

Dafina Vidishiqi

Policia vazhdon me gjobat për tejkalim shpejtësie, 67 dënime në autostradën Shkup – Veles

Dafina Vidishiqi

BESA fillon riorganizimin e degës së Bogovinës, themelohet nëndega në Pirok

Dafina Vidishiqi

MPB: 3 të lënduarit në aksidentin e autobusit, refuzuan intervenimin mjekësor!

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...