Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Spitali “Bogorodica e Vogël” furnizohet me oksigjen

Zhurnal Ads

Shkup, 25 nëntor, zhurnal.mk – Ministria e Shëndetësisë që të hënën ka vënë në llogaritje të shtimit të kapaciteteve edhe 100 shtretërit tek Spitali “Malla Bogorodica”. Ndërkaq, punimet në këtë godinë janë në fazën e instalimit të sistemit të oksigjenit dhe pajisjeve tjera të domosdoshme për trajtim të pacientëve me CoViD-19.

“Duhet të instalohet sistemi i oksigjenit, e cila do të jetë gati për disa ditë dhe duhet të sillen pajisje që fizikisht nuk janë aty për momentin. Spitali do të pajiset plotësisht nga privatët me marrëveshje mes tyre, por e rëndësishme është që kjo kovid qendër të jetë të gati deri të hënën”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë

Nga tri Spitalet private Axhibadem Sistina, Zhan Mitrev dhe ReMedika na thanë se përveç rregullimit të pajisjeve, personelin mjekësor do ta angazhojnë nga kuadri i tyre aktual, pa punësime të reja. Sipas marrëveshjes për partneritet publiko-privat, në këtë kovid qendër tri spitalet private do të angazhojnë 5 mjek, 30 infermerë dhe 8 të tjerë nga personeli spitalor. Por, dy mjekë nga spitalet e shtetit do të angazhohen atje për të organizuar të gjithë punën operative dhe pranimin e pacientëve.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Sot “Monstra” vazhdon me dëshmitarët e mbrojtjes

Z H

Ende asnjë hap për shkarkimin e Dimovës

admin

Bytyqi: Me motivim për punë, ky ekip fantastik do të arrijë shumë

Z H

Eurodeputetët votojnë Rezolucion për mbrojtje të pakicave, Bullgaria dhe Greqia duhet të ndryshojnë ligjet

T E

Varianti i ri i virusit arrinë edhe në Maqedoni por nuk është i rrezikshëm

Z H

Emigrantë nga Libia gjenden në një kamion në Tetovë

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...