Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Stanishev: Sofja duhet të bëj të ditur se Zaev sinqerisht dëshiron të tejkalojë keqkuptimet

Kreu i Socialistëve Evropianë i bëri thirrje Rumen Radev që ta përdorë atë në zgjedhje

Sofje, 14 shkurt – Kreu i Partisë së Socialistëve Evropianë dhe ish Kryeministri i Bullgarisë, Sergej Stanishev, i tha Radio Nova News se nëse do të kishte ndonjë problem me Maqedoninë Veriore, Bullgaria duhet të kishte reaguar, të mos priste dy vjet deri në momentin e fundit.

“Dy vende janë të nevojshme për të përmirësuar marrëdhëniet,” tha Stanishev.

Sipas tij, Kryeministri Zoran Zaev ishte i gatshëm të hapte një faqe të re në marrëdhëniet dypalëshe me nënshkrimin e Marrëveshjes së Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë dhe kishte sulme politike ndaj saj.

– Për dy vjet, qeveria bullgare nuk ka thënë asgjë në lidhje me shkeljen e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë dhe Miqësisë nga fqinji ynë. Nikola Gruevski shmangu nënshkrimin e Marrëveshjes për Fqinjësinë e Mirë dhe Miqësinë për 10 vjet. Bullgaria nuk kuptohet. “Sofja duhet ta bëjë të qartë se qeveria aktuale e fqinjit tonë jugperëndimor sinqerisht dëshiron që keqkuptimet të zgjidhen dhe të hapet një faqe e re, por Bullgaria nuk po e bën atë me shkathtësi,” tha Stanishev.

Ai vuri në dukje se presidenti Rumen Radev po shprehte një dëshirë për ndryshim dhe se Partia Socialiste Bullgare duhet të përfitonte nga kjo.

Partia duhet të mbështesë Rumen Radev dhe Iliana Iotova për zgjedhjet presidenciale, udhëheqësi i Partisë së Socialistëve Evropian ishte kategorik.

Postime të ngjashme

Nënshkruhen 12 marrëveshje për bashkëpunim ndërkufitar me Bullgarinë dhe Kosovën

Z H

Shaqiri: Kyçja në platformën e interoperabilitetit është domosdoshmëri për secilin institucion

Z H

KSL: Në vend që të thoni se administratorët janë të korruptuar, rrituani pagat atyre

Z H

“Mini Shengeni” nga nesër edhe më e fortë, forcohet bashkëpunimi mes Serbisë, Shqipërisë e Maqedonisë

Z H

Shërbime të reja në sportelet e SHA “Posta e Maqedonisë së Veriut”

Z H

Hoxha në inspektim të njësisë së re rajonale të MBPEU-së në Aerodrom të Shkupit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...