Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Starton dialogu Kinë-BE për mjedisin dhe klimën

Zëvendëskryeministri kinez Han Zheng dhe nënkryetari i Komisionit Evropian Frans Timmermans zhvilluan një lidhje video, në kuadër të sesionit të parë të Dialogut të Nivelit të Lartë mes Kinës dhe Bashkimit Evropian mbi Mjedisin dhe Klimën, shkruan “Xinhua”.

Han kujtoi se si Kina synon të arrijë kulmin e emetimeve të dyoksidit të karbonit deri në vitin 2030 dhe të arrijë të ashtuquajturën neutraliteti i karbonit deri në vitin 2060, duke pasur një angazhim të rëndësishëm në luftën kundër ndryshimit të klimës dhe mbrojtjes së mjedisit.

Për të arritur qëllimin, Han tha se Pekini zyrtar duhet të bëjë përpjekje shumë kërkuese për të promovuar kursimin e energjisë, për të ulur emetimet dhe për të promovuar zhvillimin e karbonit të ulët.

Postime të ngjashme

Gjermania lejon një dozë përforcuese të vaksinës kundër COVID-19

D V

Situatë e rëndë me zjarret në Greqi

D V

Miliona evropianë nuk kanë para për pushime verore

D V

Roja i kampit nazist do të dalë para gjykatës në Gjermani

D V

Mbi 60 milionë të infektuar me koronavirus në Evropë, thotë OBSH

D V

Ghani fajëson Uashingtonin për pasigurinë në Afganistan

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...