Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Stefoska: Shoqëria bullgare duhet vetë të ballafaqohet me anët e errëta të së kaluarës së saj

Zhurnal Ads

Shkup, 26 nëntor, zhurnal.mk – Jam e bindur se kryeministri dëshiron ta shtyj vendin të ecë para, por edhe krahas të gjitha përpjekjeve të tij nuk mund t’i ndihmojë Bullgarisë tonë fqinje, sepse shoqëria bullgare duhet, si shoqëritë tjera vetë të ballafaqohet me anët e errëta të së kaluarës së saj, deklaroi sot ministrja e Kulturës Irena Stefoska, lidhur me intervistën e djeshme të kryeministrit Zoran Zaev.

Ka shumë shembuj, tha ajo, se si ndodhi kjo dhe si të ballafaqoheni me të kaluarën, të tilla si kancelarit gjerman Villi Brant pesëdhjetë vjet më parë gjatë një vizite në Poloni u përkul para Monumentit të heronjve dhe kështu kërkoi falje për krimet e nazistët në Luftën e Dytë Botërore dhe kështu hapën rrugën për procesin e faljes.

“Nga ana tjetër, në çdo histori kombëtare ka anë të ndryshme – të errëta dhe të ndritshme, dhe të gjithë janë përgjegjës për t’u përballur dhe trajtuar të kaluarën e vet. Por kjo nuk mund të jetë pengesë, kusht për integrimin tonë evropian”, deklaroi Stefoska.

Nëse kusht për integrimet tona ishte historia apo çështjet e identitetit, tha ajo, atëherë nuk do të ekzistonte Evropa.

“Kishte mosmarrëveshje bilaterale të çfarëdo natyre midis vendeve anëtare të BE-së. Jam e bindur që me mbështetjen e miqve tanë nga Brukseli, procesi i integrimit tonë do të vazhdojë”, tha Stefoska.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Administrata e presidentit të ri Biden, vëmendje e shtuar për Ballkanin

T E

Spasovski dhe Filipçe për vizitë të policit të lënduar afër fabrikës OHIS

T E

Është arrestuar një kroate për shkak të qëndrimit ilegal në shtet

D J

Komisioni për Sëmundje Infektive vendos për mësimin tërë-ditor

T E

Shahpaska: Prindërit kishin dy javë që t’i bënin gati fëmijët për në çerdhe

T E

Bërnz: Nuk mund të ketë asnjë justifikim për një akt të tillë të dhunës politike, nga kjo do të dalim më të fortë

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...