Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Stërnipi shpalon flamurin origjinal të Isa Boletinit, arsyeja pse shqiponja i ka krahët poshtë

ABCnews këtë javë ishte në fshatin Boletin, në veri të Kosovës, në të cilin gjendet kulla e Isa Boletinit, ku bisedoi me stërnipin e tij, Gazmend Boletini dhe u njoh me flamurin origjinal me të cilin luftoi dhe xhamadanin që ai ka veshur.

“Xhamadani i punuar nga nëna e Isait, mund të jetë afro një shekull i vjetër, ka qenë xhamadan vere, se ne vijmë nga zona e Shalës dhe e ka mbajtur në krah. Shenjat janë besimet Ilire, gjarpri. Ky është flamuri personal i Isa Boletinit, e ka ngritur më 30 qershor në 1912 dhe ka shpallur këtë zonë të lirë dhe ka formuar bazë ushtarake dhe kështu filloi kryengritja e përgjithshme. Në 12 gusht 1912 ka hyrë në Shkup, vilajetin e Kosovës. Por për herë të parë e ka përdorur më 1910 në Kuvendin e Isniqit” tha ai.

Gazmend Boletini rrëfen edhe një detaj interesant te shqiponja në flamur.

“Isa fliste, ai (rrobaqepësi) punonte, dhe kur e kanë pyetur pse me krahët poshtë (shqiponja), sepse akoma nuk i kemi çliruar trojet shqiptare”, tha ai. /Abcnews.al

Postime të ngjashme

ITSHKSH dhe QSPA nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Zekirija Haxhiu

Doli nga shtypi libri “Xhamia simbol i Shkupit”

Zekirija Haxhiu

Lule në Lumbardh e thirrje për të mos e harruar figurën e Bekim Fehmiut

Lea Muslija

“Piedestal”, libri me personalitete që sjell një pjesë të historisë shqiptare

Lea Muslija

Prej të enjten kinemaja “Milenium” sërish fillon me punë

Dafina Vidishiqi

Stefoska: Kemi dërguar një letër interesi për programin e ri të BE-së për kulturë

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...