Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Stërvitja e përbashkët, vringëllima e “shpatës arabe” në Egjipt

Gjashtë vende arabe kanë filluar një stërvitje të përbashkët ushtarake në bazën ushtarake “Mohammed Najib” në Egjiptin veriperëndimor. Zëdhënësi i ushtrisë egjiptiane, kolonel Tamir er-Rifai deklaroi se Egjipti, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Jordania, Bahreini dhe Sudani po marrin pjesë në një stërvitje ushtarake të quajtur “Shpata Arabe”.

Eshtë deklaruar se aktivitetet brenda stërvitjes do të mbahen midis 17 dhe 26 nëntorit. U nënvizua se ushtarët dhe pajisjet e vendeve pjesëmarrëse në stërvitje u transferuan në Egjipt me ajër dhe det dhe u njoftua se forcat tokësore, ajrore dhe detare të gjashtë vendeve morën pjesë në stërvitje.

“Si pjesë e stërvitjes, i cili synon të forcojë bashkëpunimin ushtarak midis vendeve arabe, u zbatuan metodat e standardizimit të koncepteve të indoktrinimit, ekzekutimin e duhur të detyrave dhe në kohë, si dhe organizimin e bashkëpunimit të përbashkët, teknikave dhe aftësive.”

Gjashtë vende arabe zhvilluan një stërvitje të përbashkët ushtarake në Egjipt gjithashtu në nëntor 2018. Kuvajti mori pjesë në stërvitje dy vjet më parë, por Sudani jo. Eshtë interesante që Kuvajti nuk mori pjesë në stërvitjen e këtij viti.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...