“Stikerat GB” tani janë të paligjshëm në Evropë, pas 111 vitesh në makinat britanike

Çdokush nga Mbretëria e Bashkuar që vozit jashtë vendit duhet t’u thotë lamtumirë afisheve të stilit të vjetër GB sot pas hyrjes në fuqi të një ndryshimi të rëndësishëm në ligj.

 

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, “përdoruesve të rrugëve” tani do t’u kërkohet që të heqin afishen tradicionale GB (Britania e Madhe) nga targat e tyre kur udhëtojnë në Evropë, dhe në vend të tyre të përdorin atë UK (Mbretëria e Bashkuar).

Sekretari i Transportit, Grant Shapps njoftoi në janar se shoferët britanikë do të kenë nevojë për një targë të re regjistrimi.

Në përvjetorin e parë të Brexit më 31 janar, ai zbuloi modelin e ri, i cili kishte shkronjat ‘GB’ mbi të nën një Flamurin e Bashkimit, duke i dhënë fund 111 viteve të simboleve që shfaqeshin në makinat britanike.

Kritikët e kanë kritikuar atë si një humbje parash dhe një “shuplakë në fytyrë” për ata që janë krenarë se janë britanikë.

Tabelat para dhe pas ndryshimit të ligjit

Në atë kohë, Shapps shkroi në Twitter: “Britanikët do të jenë në gjendje të ngasin në Kontinent pa afishe GB falë targës së re me Flamurin e Bashkimit dhe GB”.

Por afishet e vjetra nuk do të jenë më të vlefshme dhe shoferët mund të përballen me dënime për mosrespektimin e rregullave të reja.

Udhëzimet thonë: “Nëse jeni në Spanjë, Qipro ose Maltë, duhet të shfaqni një afishe në Mbretërinë e Bashkuar pavarësisht se çfarë është në targën tuaj”.

“Ju nuk keni nevojë për një afishe ose targë në Mbretërinë e Bashkuar për të vozitur në Irlandë”.

Ndryshimi i fundit për shoferët vjen në një javë kur shumë janë të frustruar me trajtimin e qeverisë nga kriza e karburantit – në të cilën Brexit ka qenë gjithashtu një faktor.

Related posts

Zvicra teston publikisht sigurinë e certifikatës Covid

Redaksia

Kishte paralajmëruar sulmin, por edhe datën – ky është sulmuesi që la të paktën tetë të vdekur në një sulm me armë në një kamp universitar në Rusi

D V

Petangoni publikon pamjet e sulmeve mbi grupet e përkrahura nga Irani përgjatë vijës kufitare Siri-Irak, bombat 900 kilogramëshe godasin objektet

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More