Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar

Stoltenberg: Gjithçka mundej, vetëm duhej një njeri vizionar

Bruksel, 14 qershor – Kryeministri i Republikës së Maqedonisë Veriore Zoran Zaev, së bashku me udhëheqësit e vendeve anëtare të NATO-s, morën pjesë në pjesën qendrore të punës të Samitit të Aleancës të këtij viti, pra në seancën plenare të Këshillit të Atlantikut të Veriut. Krerët e Shteteve dhe Qeverive ranë dakord në Samitin se po mbahej në një moment vendimtar për Aleancën dhe sigurinë e saj kolektive.

Në një epokë të ndërrimeve të reja në skenën globale të sigurisë, NATO po forcon pozicionin e saj përpara sfidës së vendimmarrjes së përbashkët në nivelin strategjik për të rreshtuar më tej NATO dhe rolin e saj kryesor në të ardhmen.

NATO dhe udhëheqësit e vendeve anëtare janë unanimë se asnjë vend ose kontinent nuk mund të trajtojë vetëm këto sfida dhe se uniteti dhe solidariteti transatlantik janë jetike për të mbajtur të sigurt kombet tona të Aleancës.

Në Samitin e NATO-s 2021, vlerësohet se anëtarët e saj kanë një mundësi historike për të forcuar lidhjen midis Evropës dhe Amerikës së Veriut dhe NATO-s për t’u përgatitur për të ardhmen dhe për këtë arsye iniciativa e NATO-s 2030 për të vazhduar përshtatjen e Aleancës është në zemër të Samitit.

Postime të ngjashme

Prof.Dr.Neset Izairi dhe Prof.Dr.Muhamet Shehabi prodhojnë produktin shëndetësorë -ujin koloidal të argjendit

R Zh

54 raste të reja, 28 të shëruar dhe një i vdekur nga KOVID-19

R Zh

Mickoski: Ilindeni është ndjenjë e veçantë për secilin maqedonas

R Zh

Xhaferi uron Ilindenin: Kemi një shtet të përbashkët dhe jemi përgjegjës ta ruajmë

R Zh

Dimitrov: Trashëgimi e ilindenasve dhe e delegatëve tanë të KAÇKM-së janë bashkëjetesa, barazia, shtetësia, drejtësia dhe liria

R Zh

Ganiu uron ditën e kryengritjes dhe Republikës së Krushevës

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...