Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Stoltenberg: NATO do të merr vendime të vështira në vitin 2021

Zhurnal Ads

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se i propozoi presidentit të sapozgjedhur amerikan, Joseph Biden të vinte në samitin e Aleancës në Bruksel.

“Unë e ftova Bidenin të marrë pjesë në samitin e NATO-s në fillim të vitit të ardhshëm për të diskutuar tema të rëndësishme dhe për të marrë vendime, duke përfshirë qëndrimin ose tërheqjen e forcave të Aleancës në Afganistan”, tha Stoltenberg para gazetarëve, duke shtuar se një datë për samitin ende nuk është caktuar.

Presidenti amerikan në largim, Donald Trump ka vendosur të zvogëlojë kontigjentin amerikan si pjesë e misionit të NATO-s në Afganistan. Tani ekzistojnë 11 mijë trupa të Aleancës, gjysma e të cilëve janë jo-amerikanë.

“Misioni do të vazhdojë pavarësisht tërheqjes së forcave amerikane dhe zvogëlimit të pranisë amerikane në Afganistan. Vendime të ashpra do të duhet të merren në 2021 nëse Talibanët nuk respektojnë detyrimet e tyre”, tha Stoltenberg.

Sipas tij, Biden është “një mbështetës i madh i NATO-s që e njeh mirë organizatën”. “Është një gjë e mirë për ne”, tha Stoltenberg, duke aluduar në vështirësitë që NATO hasi gjatë administratës Trump.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Ja si duket qyteti më i ftohtë në botë

T E

Studentët kundër Erdoganit, policia gjuan protestuesit

T E

OKB: Për 11 vite 16.7 miliardë dollarë humbje ekonomike nga pushtimi i Gazës

S.B.

Biden merr Georgian, zyrtarizon fitoren në zgjedhje! Trump flet për një administratë të re

S.B.

Gjermania shënon rekord vdekjesh nga Corona, 952 të vdekur në 24 orë

S.B.

Avokati i Trumpit, Rudy Giuliani infektohet me koronavirus

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...