Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Stoltenberg: Rritja e Kinës sfida që duhet t’i përgjigjemi së bashku

Kina nuk është kundërshtarja jonë dhe me Pekinin duhet të angazhohemi për çështje të rëndësishme si ndryshimi i klimës, Afganistani, apo kontrolli i armëve, deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

”Kina po ndjek politika detyruese, nuk i ndan vlerat tona dhe investon shumë mbi mbrojtjen”, shtoi Stoltenberg.

“Ngritja e Kinës paraqet sfida për të gjithë aleatët e NATO-s dhe ne duhet të përgjigjemi së bashku. Tema e Kinës nuk ka qenë kurrë e futur në konceptin strategjik dhe për këtë arsye është e nevojshme të merret një pozicion i zakonshëm”, shtoi ai. /ATSH

Postime të ngjashme

CDC: Delta ka ndryshuar luftën ndaj koronavirusit

D V

OBSH:COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

D V

Disa persona të vdekur nga vërshimet në Bangladesh

D V

Katër persona të vdekur nga zjarret pyjore në Turqi

D V

Qindra persona evakuohen nga Afganistani në SHBA

D V

Raportohet se varianti Delta përhapet sikurse lia e dhenve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...