Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

NATO i kërkoi Rusisë për të ndaluar menjëherë lëvizjet e trupave të saj në kufi me Ukrainën.

“Në javët e fundit, Rusia ka lëvizur mijëra trupa të gatshme për luftime në kufirin me Ukrainën”, theksoi sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg teksa takoi ministrin e Jashtën ukrainas, Dmytro Kuleba në Bruksel.

“Masat ushtarake të Rusisë janë të pajustifikuara, të pashpjegueshme dhe thellësisht shqetësuese. Rusia duhet t’i japë fund, të ndalojë provokimet e saj dhe të zvogëlojë menjëherë përshkallëzimet”, shtoi Stoltenberg.

”Mbështetja e NATO-s për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës është e palëkundur. Ne nuk e njohim aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga ana e Rusisë”, theksoi sekretari i Përgjithshëm i NATO-s./atsh

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...