Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Stomatologu shpjegon se sa pastë dhëmbësh duhet të përdorim

Larja e dhëmbëve çdo ditë duket si një detyrë mjaft e thjeshtë, por rezulton se shumica prej nesh ndoshta po përdor pastë dhëmbësh më shumë se ç’duhet.

Dr. Gao Jye Teh, një dentist me seli në Malajzi, ka zbërthyer gjithçka që kemi menduar se dinim për raportet e pastave të dhëmbëve në një video të shkurtër në faqet e tij të rrjete sociale.

Me sa duket, ne mund të fajësojmë reklamat e pastave të dhëmbëve që na mashtrojnë me sasinë që ata zakonisht shfaqin në reklamat e tyre. Në vend të kësaj, ne nuk duhet të përdorim më shumë se një sasi të imët në madhësi të bizeleve.

https://www.instagram.com/p/CFe19RPAtz1/?utm_source=ig_web_copy_link

Për të rriturit, mbingarkesa me pastën tonë të dhëmbëve ka të ngjarë të mos shkaktojë dëme në asgjë tjetër përveç portofolave, pasi ne blejmë pastën më shpesh sesa është e nevojshme.

Sidoqoftë, ekziston një shans i vogël që mund të dëmtojmë smaltin tonë me pastë të tepërt dhëmbësh, veçanërisht nëse jemi paksa agresiv me larjen e dhëmbëve. Plus, të kemi shumë fluor në sistemet tona mund të vendosë një rrjedhje në tiroiden tonë dhe të shkaktojë shtim në peshë, mjegull në tru dhe më shumë.

https://www.instagram.com/p/CEw0JtHg6FM/?utm_source=ig_web_copy_link

Përdorimi i shumët i pastës së dhëmbëve është një shqetësim më i madh posaçërisht fëmijët nën moshën tetë vjeçare të cilët ende po zhvillojnë dhëmbët e tyre të rritur në mishrat e dhëmbëve.

Sipas Shoqatës Amerikane të Stomatologjisë, kjo mund të çojë në diçka të quajtur fluorosis dentare. Fëmijët kanë më shumë probleme në përpunimin e fluorit shtesë në trupat e tyre, gjë që mund të rezultojë në vija të bardha ose vija që shfaqen në dhëmbët e tyre të rritur ndërsa rriten. Gjendja nuk do të dëmtojë shëndetin e përgjithshëm të dhëmbëve të tyre, por mund të jetë i shëmtuar dhe të kërkojë trajtime të kushtueshme zbardhimi ose rimeso për të krijuar një pamje më uniforme.

Në anën tjetër, Dr. Gao pohon se nuk duhet të shpëlajmë gojën me ujë pasi të lahen dhëmbët, sepse fluori kërkon kohë për tu punuar. Larja e menjëhershme e pastës së dhëmbëve largon fluorin menjëherë. Ai rekomandon që të pështyni gjithçka ndërkohë që lani dhëmbët dhe më pas të vazhdoni ditën normalisht.

Postime të ngjashme

Bananet ndihmojnë në shkrirjen e dhjamit në bark

S.B.

Çfarë i ndodh organizmit kur konsumoni djathë në mëngjes

S.B.

Kur fëmija ka nevojë për jastëkun e parë për të fjetur gjumë?

S.B.

Veprimet që duhet të bëni nëse zgjoheni me dhimbje mesi

S.B.

Kur njerëzit plaken më së shumti? Shkencëtarët dinë vitet e sakta!

S.B.

OBSH nuk rekomandon imunizimin me dy lloje vaksinash

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...