Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

“Stop Rusino – ajër të pastër për Gostivarin”, bllokada para deponisë do të zgjasë edhe dhjetë ditë

Shkup, 2 shtator, Zhurnal.mk – Plehrat komunale nga komuna e Gostivarit do të vazhdojnë të barten përsëri në deponi pasi u plotësuan më shumë se kërkesat e iniciativës civile “Stop Rusino – ajër të pastër për Gostivarin”.

Vendimi i eko-aktivistëve është që të ketë një bllokadë për dhjetë ditë të tjera dhe ata do të qëndrojnë para deponisë për të kontrolluar transportimin e mbeturinave me një listë nga ndërmarrja komunale për të mos lejuar që të hidhen edhe mbeturinat nga qytetet e tjera, që nuk lejohen të hidhen në “Rusino” që nga fillimi i gushtit.

“Ne i qëndrojmë kërkesës sonë themelore për të mbyllur deponinë “Rusino”. Ndërkohë, presim një përgjigje nga komunat e tjera në të cilat janë dërguar kërkesat tona dhe institucionet për të siguruar zgjidhje të mundshme të problemit. Kërkesat e tjera drejtuar komunës së Gostivarit janë përmbushur dhe ne presim që këto ditë të arrijmë një marrëveshje, duke vazhduar ndërkohë të bëjmë roje.”,- deklaroi Anastasija Dukoska nga Iniciativa “Stop Rusino – ajër të pastër për Gostivarin”.

Postime të ngjashme

Teuta Arifi prezanton punimet për shtegun e biçikletave në qendër të qytetit (FOTO)

R Zh

Radev: Nuk kam ndërmend të shtyjë thirrjen e sapozgjedhur të Asamblesë së 45-të Kombëtare

R Zh

REL: Nga Kovaks për Maqedoninë e Veriut, BeH-në dhe Kosovën nga 100.620 doza të vaksinës Fajzer

R Zh

KE: Mosplotësimi i kritereve mund të çojë në heqjen e regjimit pa viza

R Zh

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 193 raste me Kovid-19, 1014 të shëruar dhe 34 persona të vdekur

R Zh

Qeveria e publikoi listën e personave të cilët janë angazhuar për mes marrëveshjeve autoriale

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...