Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Studimi i ri: Shpëlarësit e gojës mund ta vrasin koronavirusin për 30 sekonda

Shpëlarësit e gojës mund ta vrasin koronavirusin COVID-19 brenda 30 sekondash, thotë një studim i ri.

Studimi i Universitetit Cardiff, thotë se shpëlarësit e gojës përmbajnë 0.07 për qind klorid cetipiridinium, i cili mund ta luftojë koronavirusin, njofton AlJazeera.

Shkencëtarët në Universitetin e Cardiffit, thonë se ky zbulim tregon “shenja premtuese” në zvogëlimin e shpërndarjes së koronavirusit.

Deri tash, Dentyl është marka e vetme e shpëlarësve të gojës në Mbretërinë e Bashkuar që ishin pjesë e një prove klinike nga profesori David Thomas, transmeton KOHA.

Ai ka thënë se pavarësisht që ky është një hap pozitiv, “duhen ende hulumtime klinike”.

Postime të ngjashme

8 ushqime që duhet t’i konsumoni patjetër këtë verë për të marrë gjithë hidratimin që ju duhet

Dafina Vidishiqi

Duhet apo nuk duhet të konsumoni qumësht? Ja çfarë ndodh me trupin tuaj kur e eliminoni atë tërësisht nga dieta juaj

Dafina Vidishiqi

Mëngjeset perfekte për lëkurë fantastike dhe plot shkëlqim

Dafina Vidishiqi

Ja sa hapa në ditë ju ndihmojnë të humbni peshë?

Dafina Vidishiqi

Të gjithë i rekomandojnë si të shëndetshme, mirëpo mund të shkaktojnë migrenë dhe helmim

Dafina Vidishiqi

WATERPIK – DUSH ORAL për higjienën interdentale

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...