Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Studimi: Karantina shtatë-ditore për njerëzit e infektuar me COVID-19 mund të jetë po aq efektive sa vetë-izolimi 14-ditor nëse rezultoni negativë pas një jave

Shkurtimi i periudhës së karantinës për njerëzit që kanë qenë në kontakt me një person të infektuar në një javë dhe kërkimi i tyre për të dalë negativ ditën e fundit do të ishte po aq efektiv sa këshillat ekzistuese të qeverisë prej 14 ditësh, pretendon një studim.

Aktualisht, një personi që rezulton pozitiv për coronavirus i thuhet të izolohet për dy javë, ashtu si njerëzit me të cilët mund të kenë rënë në kontakt.

Por, hulumtuesit nga London School of Hygiene and Tropical Medicine kanë krijuar një model kompjuterik për të parë se si ulja e periudhës së karantinës për kontaktet ndikuar në përhapjen e virusit.

Gjetjet tregojnë se kontaktet të cilat testohen negativisht pas shtatë ditësh karantinë nuk kanë gjasa të jenë infektive dhe mund të lirohen me pak rrezik. Në studimin e ri, botuar në The Lancet Public Health, studiuesit përdorën modelimin matematik për të vlerësuar efektin e karantinës dhe strategjive të ndryshme të testimit në zvogëlimin e transmetimit të virusit.

Duke përdorur të dhëna nga PHE dhe NHS në Angli, studiuesit simuluan nivelet e virusit që një person i infektuar ka të ngjarë të prodhojë në secilën fazë të infeksionit, së bashku me kohën e shfaqjes së simptomave dhe ndjeshmërinë e provës, shkruan Daily Mail.

Brenda modelit kompjuterik, shkencëtarët gjetën se 59 për qind e transmetimit të coronavirusit paraprak parandalohet me një karantinë 14-ditore për kontakte të ngushta.

Kjo bazohet në supozimin se dy në tre njerëz të cilëve u thuhet se duhet të vet-izolohen në fakt e bëjnë këtë, atë që studiuesit e quajnë “aderimin e moderuar”. Nëse i njëjti nivel aderimi u zbatua në një dritare izolimi shtatë-ditore me një provë PCR në fund të javës, modeli parashikon që ndikimi në transmetimin e ardhshëm të jetë afërsisht i njëjtë, në 54 për qind.

Postime të ngjashme

Fruta e ëmbël dhe me lëng mund të lehtësojë inflamacionin, të ulë kolesterolin dhe presionin e gjakut

D V

Kjo shenjë e demencës mund të shfaqet 16 vjet para diagnozës

D V

Pijet që përmirësojnë shëndetin e zemrës

D V

Tri ilaçe befasuese në shtëpi për dhimbjet e këmbëve që qetësojnë dhimbjet shpejtë

D V

Nëse veproni kështu kurrë nuk do t’ju vijë era djersë!

D V

Përfitime shëndetësore që nuk i prisni nga frutat më të famshme të verës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...