Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Studimi: Rastet e Covid në Wuhan mund të kenë qenë 10 herë më të larta se sa u raportuan

Rreth 500,000 banorë të Wuhan mund të jenë infektuar me koronavirus, rreth 10 herë më shumë se numri i rasteve të konfirmuara të regjistruara fillimisht, sipas një studimi të lëshuar nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, raportoi The Hill.

Studimi në qytetin kinez, ku me sa duket filloi pandemia, anketoi më shumë se 34,000 njerëz në Prill dhe zbuloi se 4.4 përqind e atyre që u testuan mbanin antitrupa që luftojnë kundër virusit që shkakton COVID-19.

Kjo do të thotë që ata që mbajnë antitrupa kishin virusin në një moment dhe, kur llogaritet proporcionalisht për 11 milion banorët e Wuhan, ai arrin në gati 500,000 njerëz që mund të ishin infektuar. Në prill, autoritetet shëndetësore kineze kishin raportuar vetëm 50,000 raste të konfirmuara në qytet.

Yanzhong Huang, një bashkëpunëtor i lartë për shëndetin global në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë i tha CNN se raportimi i nënvlerësuar në Wuhan gjatë kulmit të shpërthimit atje mund të jetë për shkak të kaosit në atë kohë, si dhe dështimit në numërimin e rasteve asimptomatike.

Huang vuri në dukje se nënraportimi ishte gjithashtu një problem në shumë pjesë të tjera të botës, pasi njohja e virusit ishte e kufizuar dhe spitalet ishin mbingarkuar me një rritje të papritur të pacientëve.

Sidoqoftë, ka gjithashtu një kritikë të ashpër të drejtuar ndaj qeverisë kineze lidhur me një mungesë të dyshuar të transparencës mbi seriozitetin e virusit.

Postime të ngjashme

Sulm mbi anijen izraelite/ Ministri i Mbrojtjes: Irani qëndron pas shpërthimit

T E

Kina prodhon vaksinën e parë speciale, doza e parë ka efekt 6 muaj, po prodhohen 500 milion

T E

Gjermania vendos kufizime për udhëtarët nga Franca

T E

Mjeku nis dëshminë në gjyq teksa operonte pacientin

T E

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Çekuilibri dietik përbën rrezikun më të madh shëndetësor për kinezët

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...