Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Studiuesit e Oksfordit: Vaksina jonë funksionon më mirë kur merren dy doza

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit thonë se vaksina e koronavirusit që ata zhvilluan me AstraZeneca funksionon më mirë kur merren dy doza, ashtu siç bëjnë edhe vaksinat Moderna dhe Pfizer.

Hulumtuesit kryen një studim të veçantë për të vërtetuar nëse dy doza ishin vërtet të nevojshme, dhe nëse po, a duhej të ishin të dyja të plota.

“Një dozë përforcuese e vaksinës shkaktoi përgjigje më të fortë të antitrupave. Këto të dhëna mbështesin regjimin e vaksinës me dy doza, ”shkruajnë ata në raportin e tyre, botuar në revistën Nature Medicine.

Hulumuesit thanë se dy dozat e vaksinës prodhojnë një përgjigje të gjerë imune për të cilën mjekët shpresojnë se mund të sigurojë mbrojtje të fortë imune kundër koronavirusit.

Postime të ngjashme

Libia duket me shpresë të zymtë për një lider të ri

S.B.

Gjermania, shënjestër kryesore e dezinformimit rus

S.B.

Meksikë, në 5 vitet e fundit janë vrarë 17.715 gra

S.B.

Afganistani merr dozat e para të vaksinës nga COVAX

S.B.

Estonia planifikon një izolim të plotë

S.B.

Mijëra qytetarë detyrohen të largohen nga Tigray

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...