Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Studiuesit e sigurisë ishin në gjendje të hapnin dyert e një Tesla të parkuar me një dron dhe WiFi

Studiuesit gjermanë të sigurisë ishin në gjendje të hapnin dyert e një Tesla Model X të parkuar me një dron dhe një WiFi.

Ekspertët gjermanë të sigurisë Ralf Philipp Weinmann dhe Benedikt Schmotzle arritën të hakojnë një Tesla Model X nga ajri, raporton Forbes.

Duke përdorur një dron të pajisur me një dongle WiFi, ata hapën dyert e automjetit.

Për këtë qëllim, u shfrytëzua një dobësi në programin Connman, i cili përdoret për konfigurimin e rrjetit të automjeteve, transmeton Telegrafi.

Ata demonstruan mënyrën e hakimit “TBONE”, i cili hap mundësi të reja për hajdutët e veturave, në konferencën e sigurisë CanSecWest javën e kaluar.

Në një video të leksionit ju mund të shihni dyert e Modelit X që hapen nga rreth minuta 36.

Me këtë hakim ata mund të kenë gjithashtu telekomandë të sistemit të infotainment të veturave të parkuara, thanë dy ekspertët e sigurisë.

“Ju mund të bëni gjithçka që shoferi mund të bëjë kur shtyp butonat e ndryshëm në tastierë”, thanë Weinmann dhe Schmotzle në një transmetim. Sidoqoftë, nuk është e mundur të fitohet kontrolli i një makine në lëvizje.

Postime të ngjashme

BMW punon me kompozitor të njohur për të krijuar zërin e veçantë të veturave elektrike

S.B.

Audi R8 prek lehtësisht shpejtësinë 335 km/orë, më shumë se maksimumi i deklaruar

S.B.

Me veturë tërheq kamp-shtëpizën nëpër një autostradë në Britani, shoferi nuk e dinte që i ishte shfryrë goma – ndalet nga policia

S.B.

Ky “Chevrolet” i vitit 1960 është bërë aq tërheqës sa ‘do të shpenzonit edhe centin e fundit për ta blerë atë’!

S.B.

Tesla po humbet burimin e të ardhurave që ka qenë thelbësore për fitimet

S.B.

Renaulti vitin e ardhshëm lanson veturën e parë elektrike

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...