Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Studiuesit gjejnë nivele të dëmshme të metaleve të rënda në kripën e Himalajeve

Një studimi ka zbuluar se kripa e Himalajeve nuk është aq e shëndetshme në krahasim me popullaritetin e saj.

Studimi i Ushqimit në Australi (NRAUS) zbuloi se ajo ka nivele të ulëta të lëndëve ushqyese thelbësore dhe gjithashtu përmban një sërë metalesh të rënda të dëmshme.

Pas kryerjes së testeve në 31 mostra të markave të kripës së Himalajeve të shitura në supermarkete australiane, rezultatet ofruan të dhëna të paqëndrueshme dhe të paparashikueshme.

Nivele të ndryshme të lëndëve ushqyese si hekuri dhe kalciumi u regjistruan, ndërsa mostrat që kishin përqendrime më të larta të lëndëve ushqyese thelbësore gjithashtu treguan nivele më të larta të metaleve të rënda si merkuri, kadmiumi dhe alumini.

Një markë e veçantë përmbante nivele të rrezikshme të larta plumbi, të cilat tejkaluan nivelin e sigurt të vendosur nga Standardet Ushqimore Australi dhe Zelandën e Re, me 25 për qind. Thuhej se përmbante 130 herë më shumë plumb se kripa e bardhë e tryezës, shkruan KP.

Sidoqoftë, markat e testuara të kripës së himalajave me burim australian treguan nivele më të ulëta të lëndëve ushqyese thelbësore dhe metaleve të rënda. Tre elementët kryesorë që gjenden në kripën e Himalajeve janë magnezi, kalciumi dhe kaliumi. Një lugë çaji me kripë e Himalajeve kontribuon vetëm 1-5 për qind të nevojave ditore të rekomanduara të një individi, dhe 100% të kufirit maksimal të natriumit, që është 5 gramë kripë.

Postime të ngjashme

Dy përfitime shëndetësore nga pirja e çajit të karafilit

S.B.

Pastinaku – I provuar si afrodiziak, mbron zemrën dhe mëlçinë, por ul edhe presionin e gjakut

S.B.

90 për qind e të rriturve kanë këtë problem të zakonshëm shëndetësor por nuk e kuptojnë – ja cilat janë simptomat

S.B.

Lëng domatesh në mëngjes, përfitimet e mëdha për organizmin

S.B.

Llojet dhe trajtimi i alergjive

S.B.

A është më mirë të bëni dush natën apo në mëngjes?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...