Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Stuhia e borës në Spanjë sjellë dhe viktima

Një stuhi e borës në pjesën më të madhe të Spanjës la tre persona të vdekur dhe shkaktoi kaos në të gjithë vendin, duke bllokuar komunikacionin rrugor dhe duke mbyllur lidhjet ajrore dhe hekurudhore të kryeqytetit, Madrid.

Të premten, Madridi kishte reshjet më të mëdha të borës që nga viti 1971. Agjencia spanjolle e motit AEMET i përshkroi këto kushte si “të jashtëzakonshme dhe me shumë gjasa historike” të shkaktuara nga Stuhia Filomena. Agjencia paralajmëroi që të shtunën pritet të bien edhe 20 centimetra borë.

Vetura të bllokuara nga stuhia e borës në Madrid.
Vetura të bllokuara nga stuhia e borës në Madrid.

Në Twitter, kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë brenda dhe të ndjekin udhëzimet e shërbimeve të urgjencës. Ai lavdëroi punën e agjencive të shpëtimit të cilat kishin ndihmuar qindra njerëz të bllokuar.

Aeroporti Barajas i Madridit u mbyll të premten vonë, ndërsa zyrtarët e transportit thanë se reshjet e borës çrrgulluan trafikun në gati 400 rrugë dhe anulimin e gjitha udhëtimeve përmes trenava nga Madridi.

Agjencia e urgjencave e Madridit tha se ata kishin punuar gjithë natën për të ndihmuar shoferët e bllokuar, duke liruar një mijë automjete.

Postime të ngjashme

Zhdukja e varferise, sukses me efekt global

Z H

Merkel paralajmëron për valën e tretë nëse Gjermania nuk hapet me kujdes

S.B.

Turqia synon t’ua heqë imunitetin 21 deputetëve të opozitës, i pret gjyqi

S.B.

Rrëshqitje dheu në një minierë në Indonezi, disa të vdekur

S.B.

Biden: Kam lexuar dosjet e SHBA-së për vrasjen e Khashoggit

S.B.

Ushtria armene ia kërkon dorëheqjen kryeministrit Pashinyan

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...