Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Suedi: Ngadalësohet procesi i vaksinimit deri në gusht

Qeveria Suedeze heq dorë nga qëllimi që të gjithë duhet të ishin vaksinuar gjatë gjysmës së parë të vitit 2021.

Tani synohet që të gjithë mbi moshën 18 vjeç të kenë marrë të paktën një dozë më 15 gusht. Ministrja e Punëve Sociale të Suedisë, Lena Hallengren, thotë se nuk ka vaksinë të mjaftueshme për të ndjekur planin e vaksinave të vendosur më parë, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

“Që nga dhjetori, prodhuesit e vaksinave vazhdimisht kanë dalë huq me parashikimet e tyre rrreth vaksinave,” thotë ajo.

Aktualisht, parashikimi është që të gjithë mbi moshën 65 vjeç duhet të jenë vaksinuar me të paktën një dozë deri më 16 maj.

Ndërkohë që deri më 15 gusht, parashikimi është që të gjithë mbi moshën 18 vjeç, si dhe njerëzit e rinj në grupet e rrezikut, duhet të kishin marrë të paktën një dozë.

Në pyetjen se kur duhet të vaksinohen të gjithë me dy doza, ministrja Hallengren sqaroi se kjo varet se nga cila vaksinë merrni.

Vaksinat e ndryshme të disponueshme sot jepen në intervale të ndryshme dhe për këtë arsye është e vështirë të llogaritet një datë përfundimtare.

Deri më tani, më shumë se 1.1 milion suedezë kanë marrë dozën e tyre të parë.

Ndërkaq Marie Morell, kryetare e delegacionit të kujdesit shëndetësor të SKR, thotë se mbulimi i vaksinimit tek të moshuarit është i mirë.

“Vaksinimi ka funksionuar shumë mirë në të gjitha rajonet”, deklaroi ajo.

Më tej ajo shtoi se rajonet natyrisht kanë planifikuar të vaksinojnë më shumë njerëz.

“Është për të ardhur keq kur lindjet kanë detyruar rajonet të anulojnë vaksinimet e kjo rrezikon të dëmtojë besimin në të gjithë procesin e vaksinimit.

Synimi i vaksinimit u vendos në dhjetor dhe më pas nënkuptonte që të gjithë të rriturit dhe fëmijët në grupet e rrezikut do të ishin vaksinuar gjatë gjysmës së parë të vitit 2021.

Në atë kohë, pritej që 17.4 milionë doza të shpërndaheshin deri në fund të qershorit, ndërkohë që tani vlerësohet në 10.9 milionë doza.

Postime të ngjashme

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

Pamjet kur një burri rom në Çeki, polici ia vuri gjurin në qafë – vdekja e tij po krahasohet me atë të George Floyd në SHBA

Dafina Vidishiqi

New Yorku nuk është më qyteti me më së shumti miliarderë

Dafina Vidishiqi

Szijjarto: BE mund ta humbasë Ballkanin Perëndimor

Dafina Vidishiqi

Spanja fal liderët katalanas për përpjekjet e dështuara për pavarësi

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...