Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Suedi, tre persona kanë vdekur me covid-19, pavarësisht vaksinimit

Tre njerëz kanë vdekur në covid-19 në një shtëpi pleqsh në komunën Svedala, pavarësisht se morën dy injeksione vaksine kundër covid-19.

Dy nga banorët e tjerë janë infektuar nga virusi dhe dy nga personeli, pasi janë vaksinuar plotësisht, raporton Aftonbladet, transmeton RTKLive.

Në një njoftim për shtyp, drejtori social në komunën Svedala thotë se ata ndoqën të gjitha rekomandimet dhe masat.

“Kjo na kujton se sa e brishtë është situata. Në bashkëpunim me Smittskydd Skåne, ne kemi marrë të gjitha masat, ata thonë se ne kemi bërë gjithçka siç duhet, megjithatë kjo po ndodh”, thotë Leena Berlin Hallrup, menaxhere sociale në komunën Svedala.

Rasti i parë u zbulua gjatë javës para Pashkëve.

Se si hyri infeksioni në shtëpi të pleqve është ende e paqartë pasi shumica e njerëzve janë plotësisht të vaksinuar.

“Përjashtimet vijnë për shkak të faktit se ata sapo janë zhvendosur në një shtëpi pleqsh dhe, në disa raste, është çështje që ata nuk dëshirojnë të vaksinohen. Por mund të ketë edhe shkëmbime të tjera, sepse gjithmonë është një vlerësim mjekësor që vendos”, thotë Leena Berlin Hallrup.

Më tej ajo theksoi se ne gjithmonë kemi punuar në përputhje me rutinat aktuale me pajisje të plota mbrojtëse.

Është shumë e rëndësishme të vazhdohet me masat e zhvilluara të kontrollit të infeksionit.

Postime të ngjashme

Aleksandër Vuçiq: Na kërkohet njohja e Kosovën, por askush nuk na premton as integrim në BE

N E

SHBA synon uljen e sasisë së ndotjes me 52 % deri në vitin 2030

N E

Komisioni Europian ka ngritur proces gjygjësor kundër AstraZenecas

N E

Tre diplomat rus dëbohen nga Sllovakia

N E

Numër rekord i të infektuarve me Kovid-19 në Indi

N E

Kapet sasi shumë e madhe droge në Greqi

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...