Suedia dhe Republika Çeke kërkojnë që Maqedonia e Veriut duhet të fillojë menjëherë negociatat me BE

Beograd, 9 shtator – Prioriteti i Stokholmit dhe Pragës gjatë presidencës së tyre në Bashkimin Evropian do të jetë Ballkani Perëndimor dhe përparimi i vendeve të rajonit në reformat që synojnë respektimin e vlerave evropiane, njoftuan sot Ministrat e Jashtëm të Suedisë dhe Republikës Çeke, Ann Linde dhe Jakub Kulhanek.

 

Sipas korrespondentit të MIA -s nga Beogradi, Republika Çeke do të mbajë presidencën e BE -së nga korriku 2022, pas së cilës Suedia do të marrë presidencën në janar 2023.

“Unë do të doja të dëgjoja një premtim të bërë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor gjatë presidencës çeke, të dëgjoja një premtim të një date të caktuar për, të themi, Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut për t’u bashkuar me BE,” tha Kulhanek në një lajm të përbashkët konferencë me Linde ..

Ministri i Jashtëm suedez theksoi se gjithçka varet nga përparimi në reformat që duhet të synojnë respektimin e vlerave evropiane në ato vende.

Ballkani është i një rëndësie të madhe. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë plotësuar kushtet për fillimin e negociatave dhe ato duhet të fillojnë menjëherë, tha Linde.

Ministri Kulhanek kujtoi se BE -ja u premton vendeve të Ballkanit Evropian një perspektivë evropiane për shumë vite dhe nuk është në gjendje t’i përmbushë ato premtime.

Procesi i zgjerimit do të zgjasë me vite, por është e nevojshme të dërgohet një sinjal se ne po llogarisim në ato vende. Nga kjo do të përfitojnë jo vetëm vendet e Ballkanit Perëndimor, por i gjithë BE -ja. Kjo do të ndihmonte, për shembull, të merrej në mënyrë efektive me migracionin ilegal, tha ministri i jashtëm çek.

Related posts

Anketë e re / BDI me 8.7% Aleanca për Shqiptarët 8.5%

Z H

Antikorrupsioni kërkon që kryetari i Strugës, Ramiz Merko të ndiqet penalisht

D V

Antikorruspioni kërkon që Merko të përgjigjet penalisht

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com