Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Suedia, me ligj të ri për pandeminë

Shteti suedez ndjeku një qasje krejt tjetër lidhur me pandeminë, përballimin dhe menaxhimin e situatës. Së fundmi, një ligj i ri ka hyrë në fuqi duke u dhënë kështu ministrave fuqi për të mbyllur vendet, përfshirë dyqanet, palestrat dhe kinematë për herë të parë që nga fillimi i pandemisë.

Mediat suedeze shkruajnë se masat u votuan përmes Parlamentit në Stokholm, pasi politikanëve iu kërkua që të ndërpresin para kohe pushimet dimërore, përcjell albinfo.ch.

Që prej fillimit të pandemisë, Suedia mori një drejtim tjetër ndaj pjesës tjetër të Europës.

Thuhet se ky ligj i ri do të lejojë qeverinë të vendosë masa shumë më të rrepta, teksa vendi është duke luftuar me Covid-19.

Ministrat kanë njoftuar tashmë një ndalim të më shumë se tetë personave në vendet e rezervuara të partive private, nga sallat e ngrënies në dhomat e përbashkëta në blloqet e apartamenteve.

Ata gjithashtu kanë thënë që numrat duhet të jenë të kufizuar në palestra, pishina dhe dyqane.

Autoritetet lokale do të kenë fuqinë të gjobisin bizneset që nuk ndjekin rregullat, ose t’i detyrojnë ato të mbyllen raporton BBC.

Postime të ngjashme

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

Di Maio: Bashkëpunim më i fortë italo-amerikan në Libi

S.B.

Mbretëria e Bashkuar përgatitje për fazën e dytë të programit të vaksinimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...