Agjencia Zhurnal.mk
Bota Covid 19

Suedia me numër rekord ditor të të infektuarve që nga fillimi i pandemisë

Zhurnal Ads

Strategjia pandemike e Suedisë ka tërhequr vëmendjen globale, me shtetin që regjistroi 1,870 raste të reja të coronavirusit, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë, sipas të dhënave nga Agjencia Suedeze e Shëndetit Publik.

Kjo rritje krahasohet me 1.698 raste të larta ditore në fund të qershorit. Agjencia tha se kulmi gjatë pranverës ishte ndoshta shumë më i lartë, por nuk kishte testime të mjaftueshme.

Numri zyrtar i të vdekurve në këtë vend është në rënie me 15 raste që nga e premtja, me një total prej 5,918 njerëzve që kanë vdekur, raporton thelocal.

Asnjë shpjegim nuk u dha për këtë zvogëlim, por numri i vdekjeve u ndryshua më herët pasi u përcaktua shkaku aktual i vdekjes.

Shkalla e vdekshmërisë për frymë në Suedi është disa herë më e lartë se në fqinjët e saj nordik, por më e ulët se në disa vende të mëdha evropiane, të tilla si Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Pandemia mund të zhdukë 25 vjet të arritjeve në barazinë gjinore, thotë UN Women

S.B.

Shefi i mbrojtjes afgane: Trupat e huaja nuk do të tërhiqen nga vendi

T E

Japonia shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Tokyo

S.B.

Nuk ka pavarësi pa industri të fortë të mbrojtjes

T E

Këto janë ndëshkimet për thyerjen e rregullave pandemike në Zvicër

S.B.

Turqia ua fut frikën në palcë kundërshtarve, prodhon dronin luftarak

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...