Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sulm ajror ndaj një medreseje në Afganistan, vriten 11 fëmijë

Zhurnal Ads

Së paku 12 civilë janë vrarë gjatë një sulmi ajror në një medrese në provincën veriore afgane, Takhar, thanë zyrtarët lokalë.

Ata thanë se nga sulmi në një medrese në fshatin Hazara Qurluq vdiqën 11 fëmijë dhe mësuesi i tyre fetar, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Qeveria afgane e kontestoi këtë shifër, duke thënë se i ka vrarë 12 luftëtarë talibanë në këtë fshat.

Ky sulm erdhi pasi 30 pjesëtarë të forcave të sigurisë u vranë në një pritë të madhe të talibanëve pikërisht në fshatin ku u sulmua medreseja.

Zyrtarët lokalë thanë se 14 persona tjerë u plagosën gjatë sulmit që ndodhi në orët e vona të së mërkurës. Imami i një xhamie që ndodhet afër medresesë së sulmuar, i cili është në mesin e të plagosurve, tha se vetëm ai dhe fëmijët kanë qenë në xhami në kohën kur ndodhi sulmi.

Dhuna mes forcave qeveritare dhe talibanëve është shtuar në javët e fundit, duke e rrezikuar përparimin e synuar në negociatat e paqes, të cilat po zhvillohen në Katar.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

CMG-ja: Ekonomia kineze po ndihmon mëkëmbjen botërore

Z H

Ngjarje e tmerrshme në Australi, shtetasja kroate vret veten dhe tre fëmijët

T E

Luksemburg, test COVID-19 për të gjithë pasagjerët e linjave ajrore

S.B.

Mbi 16 milion raste aktive në Botë

T E

Disneyland mbyllet përsëri për shkak të COVID-19

S.B.

Terapia që u përdor për Trump ishte e tepëruar

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...