Agjencia Zhurnal.mk
Auto

“Sulm” i ri ndaj Modelit Y të Teslas: Audi prezanton Q4 e-tron dhe Q4 Sportback e-tron

Prodhuesi gjerman ka publikuar foto dhe detaje teknike të dy modeleve të reja elektrike kompakte.

Me një çmim fillestar prej 41,900 euro, crossover Q4 e-tron dhe Q4 Sportback e-tron duhet të konkurrojnë me modele elektrike pak më të volitshme në Evropë, të tilla si Tesla Model Y ose Volkswagen ID.4, transmeton Telegrafi.

Ndërsa Q4 e-tron është një kryqëzim klasik, varianti Sportback ka një siluetë që të kujton një Coupe të automjeteve.

Fillimisht, klientëve do t’u ofrohen tre versione në secilin prej modeleve.

Baza Q4 35 do të ketë një bateri 52 kWh dhe një motor elektrik që drejton boshtin e pasmë, 170 kuaj fuqi (125 kW) dhe një çift rrotullues maksimal prej 310 Nm.

Prodhuesi deklaron se Q4 35 me një bateri të plotë do të jetë në gjendje të mbulojë deri në 340 km, matur sipas standardit WLTP, ndërsa varianti Sportback do të ketë një autonomi pak më të madhe prej 350 km.

Tjetra në linjë, Q4 40 e-tron është e pajisur me një bateri 77 kWh dhe gjithashtu vetëm një motor elektrik, i cili transmeton fuqinë në rrotat e pasme. Motori prodhon 204 kuaj fuqi (159 kW) dhe 310 Nm.

Në krye të diapazonit është Q4 50 e-tron, i cili gjithashtu ka një bateri 77 kWh, por edhe dy motorë elektrikë – një në secilin prej akseve, i cili siguron lëvizje me të gjitha rrotat.

Fuqia totale e kombinuar e sistemit elektrik arrin 300 kuaj fuqi (220 kW), ndërsa çift rrotullimi maksimal është 460 Nm.

Audi Q4 50 e-tron me një bateri të plotë mund të përshkojë deri në 488 km, dhe varianti Sportback deri në 497 km.

Këto dy audi kanë një kabinë të gjerë pasagjerësh, falë një boshti të madh me rrota 2.8 m, ndërsa gjatësia totale e automjetit është 4.6 m.

Kabina është plotësisht e digjitalizuar, kështu që makina vjen standarde me një ekran të sistemit multimedial 10.1 inç, ndërsa një më i madh, 11.6 inç është në dispozicion si opsion.

Para shoferit është një panel i madh instrumentesh digjitale.

Audi Q4 e-tron do të shfaqet në sallonet evropiane në verë, me një çmim fillestar prej 41,900 euro.

Audi e re me energji elektrike do të jetë gjithashtu konkurrues me Modelin Y të Tesla-s.

Postime të ngjashme

Volkswageni përditëson Tiguan Allspacein

S.B.

Mercedes legjendar që ka udhëtuar 1.25 milion kilometra tani është në shitje

S.B.

Detajet e aksidentit fatal të Tesla-s bëjnë që çmimi i kësaj kompanie të bie shumë

S.B.

Mendoni të blini një makinë të përdorur? Këto janë 5 mashtrimet më të zakonshme nga të cilat ju rrezikoheni

S.B.

BMW punon me kompozitor të njohur për të krijuar zërin e veçantë të veturave elektrike

S.B.

Audi R8 prek lehtësisht shpejtësinë 335 km/orë, më shumë se maksimumi i deklaruar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...