Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Sulm me bombë në Siri, afër kufirit me Turqinë, vriten fëmijë e luftëtarë

Një makinë bombë shpërtheu në një treg perimesh në qytetin verilindor sirian Ras al Ain pranë kufirit me Turqinë, që sipas njoftimeve shkaktoi vdekjen e disa personave dhe plagosjen e disa të tjerëve.

Dy fëmijë ishin midis të vrarëve ndërsa nëna e tyre u plagos në shpërthim, tha SANA, duke shtuar se shpërthimi shkaktoi gjithashtu vdekjen e disa luftëtarëve të mbështetur nga Turqia.

Turqia, e cila është aleate me disa grupe kryengritëse që kundërshtojnë Presidentin Sirian Bashar al-Assad, mori nën kontroll qytetin në vitin 2019 në një ofensivë për të zmbrapsur luftëtarët kurdë sirianë, që Ankaraja i konsideron si grup terrorist.

Postime të ngjashme

9 viktima dhe 144 raste të reja me Kovid-19 në Mal të Zi

N E

Franca me 29.344 raste të reja me Kovid-19 në 24 orët e fundit

N E

Garë e fortë për kancelarin e ardhshëm të Gjermanisë

N E

SHBA nis vaksinimin e personave mbi 18 vjeç

N E

Izraeli siguron vaksinat Anti-Covid për vitin 2022

N E

Ushtria e Çadit vret 300 rebelë

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...